Reklama

Świat

Europejscy astronauci polecą na Księżyc

Artystyczna wizja statku Orion. Ilustracja: Lockheed Martin via flickr.com
Artystyczna wizja statku Orion. Ilustracja: Lockheed Martin via flickr.com

W ostatnim czasie szef Europejskiej Agencji kosmicznej (ESA) - Josef Aschbacher udzielił wywiadu, w którym oznajmił, że astronauci z Europy wylądują na Księżycu razem ze swoimi odpowiednikami z NASA podczas misji Artemis IV oraz Artemis V. Na ten moment harmonogram przewiduje, że odbędą się one kolejno w 2028 i 2029 r.

Reklama

Portal Space.com przeprowadził wywiad z szefem Europejskiej Agencji kosmicznej (ESA) - Josefem Aschbacherem, który podzielił się niezwykle ciekawymi informacjami. Mogliśmy się dowiedzieć m.in, że Europejczycy wylądują na Księżycu razem z astronautami NASA i odbędzie się to (według obecnego harmonogramu) w 2028 oraz 2029 r. Chodzi o misje Artemis IV oraz Artemis V, podczas których astronauci wylądują na powierzchni Srebrnego Globu. Josef Aschbacher oznajmił, że w skład każdej z wymienionych misji na Księżyc weźmie udział jeden astronauta ESA.

Reklama

Ponadto zapowiedziano, że inny z astronautów ESA ma także zagwarantowany lot na naturalnego satelitę Ziemi w ramach programu Artemis, natomiast dokładna misja i jej data nie została określona. "Robię wszystko, aby upewnić się, że nasze zobowiązanie zostanie spełnione" - dodał Aschbacher. Należy przy tym podkreślić, że wszystkie terminy są obecnie uzależnione od nadchodzącej misji Artemis II, która zakłada oblecenie Księżyca (na wysokości 8900 km) przez czteroosobową załogę na pokładzie statku kosmicznego Orion oraz tym samym utorowanie drogi do kolejnych etapów.

Czytaj też

Artemis II będzie 10-dniową misją, która ma się odbyć w przyszłym roku i jeśli wszystkie cele misji zostaną spełnione, NASA da zielone światło kolejnemu etapowi - Artemis III, który zakłada załogowe lądowanie na Księżycu. Według harmonogramu programu Artemis, start trzeciej z misji ma odbyć się w 2025 r., natomiast są spore wątpliwości, czy będzie to możliwe w podanym terminie, ze względu obecny stan prac nad Starshipem firmy SpaceX, który w wersji lunarnej posłuży jako lądownik księżycowy. Podczas kolejnych misji agencje skupią się na rozwoju stacji Lunar Gateway, która ma być punktem wypadowym dla misji na powierzchnię Księżyca oraz na dostarczeniu na jego powierzchnię kolejnych technologii, które pomogą w budowie księżycowej bazy.

Reklama
Ilustracja: ESA/Foster + Partners [esa.int]
Ilustracja: ESA/Foster + Partners [esa.int]

Warto przypomnieć, że za nami pierwsza z misji programu Artemis. 16 listopada 2022 r. rakieta NASA Space Launch System (SLS) pomyślnie wystartowała z Kennedy Space Center na Florydzie, a długo wyczekiwany start wraz z kapsułą Orion na pokładzie był pierwszym udanym krokiem ku powrotowi człowieka na Księżyc po ponad 50 latach i misji Apollo 17, a pozytywna ocena wszystkich elementów stanowi dobrą prognozę do kontynuacji programu.

Czytaj też

ESA jako jedna z pierwszych podpisała prowadzone przez NASA porozumienia Artemis, które proponują wspólne, ogólnie obowiązujące cywilne zasady oraz model współpracy międzynarodowej w przestrzeni kosmicznej, w szczególności przy eksploracji Księżyca, a później także Marsa. Artemis Accords odwołuje się do Traktatu o Przestrzeni Kosmicznej z 1967 r. Wraz z dołączeniem Indii i Ekwadoru w zeszłym miesiącu, obecnie jest 27 sygnatariuszy, w tym Polska.

Źródło: Space.com , Space24.pl

Czytaj też

Reklama

Komentarze

    Reklama