Reklama

NAUKA I EDUKACJA

IAC 2022: Łazik inżynierów z AGH wzbudza zainteresowanie w Paryżu

Autor. AGH Space Systems\Twitter

Polski łazik Kalman skonstruowany przez zespół AGH Space Systems został zaprezentowany na Międzynarodowym Kongresie Astronautycznym w Paryżu. To efekt niedawnego zwycięstwa krakowskiej drużyny w zawodach z zakresu robotyki kosmicznej w KIelcach - European Rover Challenge.

Reklama

Dnia 11 września łazik o nazwie Kalman, stworzony przez krakowski zespół AGH Space Systems zwyciężył w rozgrywanych w Kielcach zawodach European Rover Challenge. W konkursie brało udział 30 najlepszych na świecie drużyn akademickich, rywalizujących w dwóch formułach: stacjonarnej i zdalnej. Przygotowane przez jurorów zadania odzwierciedlały wyzwania stawiane inżynierom prawdziwych misji marsjańskich.

Reklama

Od ubiegłej niedzieli najlepszego w Europie łazika, jego konstruktorów, a także organizatorów ERC można spotkać na Międzynarodowym Kongresie Astronautycznym w Paryżu. Jest to możliwe dzięki zaproszeniu ze strony Polskiej Agencji Kosmicznej. Zdaniem przedstawicieli sektora kosmicznego, zwycięstwo krakowskiej drużyny w jednych z największych zawodów robotyki kosmicznej na świecie, jest nie tylko dużym sukcesem, ale także pokazuje ogromną wiedzę i profesjonalizm polskich studentów.

Czytaj też

"Łazik Kalman, który niedawno zajął I miejsce w zawodach European Rover Challenge, jest dowodem na to, że kształcimy w Polsce coraz lepszych inżynierów, którzy swoje doświadczenie zdobyte podczas tego typu zawodów, przenoszą później do firm sektora kosmicznego" – powiedział cytowany w komunikacie prof. Grzegorz Wrochna, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA).

Reklama

"Bardzo się cieszę, że już za kilka dni goście International Astronautical Congress w Paryżu będą mieli okazję zobaczyć Kalmana i poznać jego twórców z AGH Space Systems, właśnie na stoisku Polskiej Agencji Kosmicznej. Warto zaznaczyć, że będziemy u nas gościć również inne wynalazki studenckie, takie jak TOLRECON, czyli urządzenie do transportu skały księżycowej pochodzące także z krakowskiej AGH, czy mini satelity biorące udział w konkursie ESA CanSat" – mówił jeszcze przed rozpoczęciem kongresu prezes POLSA.

Autor. Polska Agencja Kosmiczna

Wtóruje mu prof. Tadeusz Uhl, dyrektor Centrum Technologii Kosmicznych AGH. "Fenomenalny wynik AGH Space Systems na wymagających zawodach ERC to sukces, wprowadzanego od wielu lat w naszej uczelni, systemu edukacji opartej o projekty. Mamy nadzieję, że to zwycięstwo otworzy możliwości wysłania naszych, przygotowanych w AGH przyrządów, na Księżyc lub Marsa. Mamy świadomość, że droga na Księżyc będzie wymagać od nas jeszcze większych wysiłków, ale myślę, że mając najlepszych w Europie inżynierów, w zakresie konstrukcji pojazdów marsjańskich mamy dużą szansę realizacji tych planów" – zaznaczył.

Na trwającym obecnie kongresie w Paryżu młodzi inżynierowie mają okazję do zaprezentowania swojej konstrukcji przedstawicielom najważniejszych podmiotów sektora kosmicznego z całego świata i pokazania, jak ważnym elementem rozwoju zespołów jest ich rywalizacja w przygotowanym do tego celu środowisku. Międzynarodowy Kongres Astronautyczny w Paryżu potrwa do 22 września. Drużynę AGH Space Systems, a także organizatorów European Rover Challenge można spotkać na stoisku Polskiej Agencji Kosmicznej.

Pierwsze miejsca w tegorocznych zawodach European Rover Challenge zajęły: AGH Space Systems z Polski (w formule stacjonarnej) oraz DJS Antariksh z Indii (w formule zdalnej). Na kolejnych pozycjach uplasowały się drużyny: na drugim miejscu EPFL Xplore ze Szwajcarii i Mars Rover Manipal z Indii, a podium zamknęły zespoły ITU Rover Team z Turcji oraz Project RED z Włoch.

Źródło:PAP / Space24
Reklama

WIDEO: Rok dronów, po co Apache, Ukraina i Syria - Defence24Week 104

Komentarze

    Reklama