Reklama

NAUKA I EDUKACJA

Innowacyjny projekt naukowców z Politechniki Rzeszowskiej

Autor. NASA

Naukowcy z Politechniki Rzeszowskiej opracowali system do komunikacji satelitarnej i radiowej z możliwością zdalnego dostępu dla użytkowników z całego świata. Projekt – dedykowany branży kosmicznej i lotniczej – otrzymał ponad 200 tys. PLN dofinansowania w ramach Programu grantowego Podkarpackiego Centrum Innowacji.

Reklama

W ciągu ostatnich kilku lat obserwuje się wzrost zapotrzebowania na różnego rodzaju dane. Zgodnie z wizją Polskiej Agencji Kosmicznej, w roku 2030 polski sektor kosmiczny będzie w stanie zapewnić Polsce niezależność w dostępnie do danych satelitarnych i w ich zastosowaniu. Jak czytamy w komunikacie Podkarpackiego Centrum Innowacji (PCI), odpowiedzią na ten trend jest projekt naukowców z Politechniki Rzeszowskiej.

Reklama

Platforma opracowana przez podkarpacki zespół naukowy składa się z modularnych urządzeń nadawczo-odbiorczych zapewniających nadawanie i odbiór w szerokim zakresie pasm radiowych, od krótkich do wysokich mikrofal, a także badania w niższych zakresach fal EM. Stacja umożliwia komunikację z satelitami, odbiór sygnałów sond kosmicznych i orbiterów, a także inne badania z zakresu radiokomunikacji, propagacji fal EM i radioastronomii. Skład zespołu naukowego obejmuje nie tylko pracowników etatowych uczelni, ale również studentów.

W trakcie realizacji projektu nawiązaliśmy wiele kontaktów ze środowiskiem naukowym i biznesowym z całego świata. Wśród polskich podmiotów, zainteresowanie rozwojem opracowywanej technologii wyraziła Polska Agencja Kosmiczna, widząc potencjał wykorzystania stacji w różnych przedsięwzięciach o charakterze naukowo-biznesowym.
dr hab. inż. Andrzej Majka, prof. PRz, lider zespołu badawczego

Czytaj też

PCI informuje, że w przyszłości stacja zostanie uruchomiona i udostępniona podmiotom komercyjnym oraz jednostkom badawczo-naukowym w celach dalszego rozwoju oraz badań naukowych związanych z branżami lotniczą i kosmiczną. Utrzymanie platformy w trendach krajowych i światowych będzie spełnieniem wymagań obecnego i przyszłego rynku. Dodatkowo, platforma zapewni możliwość przeprowadzania złożonych, kompleksowych badań nie ograniczających się tylko do jednego aspektu łączności satelitarnej. Oprócz tego istnieje możliwość ustalenia własnej konfiguracji do prowadzonych badań.

Reklama
Rynek łączności satelitarnej i przemysłu kosmicznego stale się rozwija, co skutkuje rosnącym zapotrzebowaniem na usługi komunikacyjne oraz zaawansowane badania radiokomunikacyjne dla potencjalnych aplikacji kosmicznych. Integracja systemów umożliwiających szeroki zakres badań może okazać się kluczowa dla sprawnego rozwoju technologii kosmicznych w zakresie radiokomunikacji.
dodaje dr hab. inż. Andrzej Majka, prof. PRz

Pełna nazwa projektu naukowego brzmi: „Opracowanie i optymalizacja systemu do komunikacji satelitarnej i badań radiowych dla branży kosmicznej i lotniczej". Projekt otrzymał dofinansowanie w ramach III naboru do programu grantowego Podkarpackiego Centrum Innowacji.

Źródło: Podkarpackie Centrum Innowacji

Czytaj też

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!