Reklama

NAUKA I EDUKACJA

Jak stworzyć drogi na Księżycu? Naukowcy mają sposób

Fot. NASA [nasa.gov]
Fot. NASA [nasa.gov]

Drogi na Księżycu można tworzyć z pomocą silnego lasera lub skupionych promieni słonecznych, które by topiły miejscowy regolit – twierdzą naukowcy. Teorię tę potwierdziły już naziemne eksperymenty.

Reklama

Zespół z Uniwersytetu w Aalen (Niemcy) proponuje nietypowy sposób budowania księżycowych dróg. Takie trakty będą coraz bardziej potrzebne w miarę kolonizacji ziemskiego satelity. Jazda po pylistym regolicie nastręcza bowiem wielu kłopotów. Pył, przy niskiej grawitacji, ma tendencję do unoszenia się i przedostawania w różne części sprzętu, gdzie może spowodować uszkodzenia. Transport materiałów do budowy dróg z Ziemi byłby przy tym ekstremalnie kosztowny.

Reklama

Na łamach pisma „Scientific Reports”naukowcy opisali koncepcję tworzenia księżycowych dróg z pomocą lasera, który - na wyznaczonej trasie - topiłby księżycowy pył. Po zastygnięciu pyłu pozostałaby twarda substancja, która stanowiłaby podłoże drogi. Swój pomysł badacze przetestowali jak dotąd na Ziemi, z wykorzystaniem materiału imitującego pył z Księżyca.

Czytaj też

Naukowcy eksperymentowali z laserami o różnych mocach i średnicach promieni – odpowiednio aż do 100 kW i 100 mm. Jak dotąd, z pomocą lasera o 45-mm promieniu udało im się uzyskiwać 25-centymetrowe, trójkątne powierzchnie. Zdaniem ekspertów, choć technologia wymaga jeszcze dopracowania, łącząc takie elementy, można by tworzyć drogi i lądowiska. Co więcej, laser - zdaniem badaczy - można zastąpić skoncentrowanymi promieniami Słońca.

Reklama

Według przeprowadzonych obliczeń, potrzebna byłaby przetransportowana z Ziemi soczewka o średnicy 2,37 metra i niewielki osprzęt.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (1)

  1. Mag777

    Niech Ci naukowcy nie kombinują .Chciał czy niechciał i tak trzeba na początek dostarczyć materiały potrzebne do budowy elektrowni,bazy itd.Tylko niski wyciąg kolejki linowej .Jak to się mówi aby coś módz robić trzeba na początek dostarczyć materiał i narzędzia,a to kosztuje.

Reklama

Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!