Reklama

NAUKA I EDUKACJA

Kosmiczna szansa dla młodych. Wyślij swój projekt na ISS

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS)
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS)
Autor. NASA/Flickr

Od lekarstw na raka po mechanizmy dla górnictwa kosmicznego – te eksperymenty polskich badaczy już wkrótce mogą zostać przeprowadzone w kosmosie. To jednak nie jedyna szansa na wysłanie swojego pomysłu w kosmos. Nadal trwa konkurs Direction: Space, do którego wciąż mogą zgłaszać się studenci i doktoranci różnych kierunków – także tych na co dzień nie kojarzących się z kosmosem.

Reklama

Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) opublikowała wstępną listę eksperymentów do przeprowadzenia na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej podczas polskiej misji kosmicznej. Aż 8 spośród 18 finałowych projektów zostało zgłoszonych przez uniwersytety z całego kraju. Naukowcy chcą m.in. testować mechanizmy dla górnictwa kosmicznego, sprawdzać skuteczność lekarstw zwalczających komórki rakowe w stanie nieważkości i badać nanomateriały na potrzeby misji kosmicznych.

Reklama
Reklama

Polski lot w kosmos został oficjalnie potwierdzony kilka miesięcy temu. Dzięki temu, jak mówi prezes POLSA, Prof. Grzegorz Wrochna: „(…) polscy naukowcy i inżynierowie uzyskają dostęp do tego olbrzymiego laboratorium kosmicznego, oferującego warunki jakich nie sposób osiągnąć na Ziemi”.

Nabór pomysłów zorganizowany przez Europejską Agencję Kosmiczną i Polską Agencję Kosmiczną we współpracy z Ministerstwem Rozwoju i Technologii pokazał, jak wiele firm i instytucji naukowych jest chętnych, żeby skorzystać z kosmicznego laboratorium, jakim jest Międzynarodowa Stacja Kosmiczna. „Spodziewaliśmy się dużego zainteresowania naborem, ale liczba i dojrzałość nadesłanych propozycji pozytywnie nas zaskoczyła” – podkreśla Grzegorz Wrochna. Blisko połowa wszystkich eksperymentów zakwalifikowanych do finału zgłoszona została przez polskie uniwersytety.

Czytaj też

„Ogromnie się cieszę, że młodzi ludzie interesują się potencjałem, jaki daje obecność ludzi w kosmosie. Chcemy, żeby polski lot w kosmos był tylko początkiem. Dlatego już teraz chciałbym zaprosić studentów i doktorantów wszystkich kierunków do zgłaszania kolejnych eksperymentów, które w przyszłości mogą zostać wykonane na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej” – mówił Sławosz Uznański, astronauta projektowy ESA, który jako drugi Polak w historii ma szansę polecieć w kosmos.

Aby ułatwić młodym osobom rozpoczęcie kariery w branży kosmicznej, Sławosz Uznański zainicjował konkurs Direction: Space. To konkurs, w którym studenci I, II i III stopnia studiów mogą wygrać granty na rozwój swoich projektów badawczych pod okiem wybitnych ekspertów, a nawet przetestować swoje rozwiązania w trakcie wizyty studyjnej w CERN i ośrodkach Europejskiej Agencji Kosmicznej. Studenci mogą zgłaszać propozycje eksperymentów z takich obszarów jak biologia i biotechnologia, badania środowiskowe, edukacja, psychologia człowieka, fizyka oraz rozwój nowych technologii.

Zgłoszenia można składać do 10 listopada 2023 roku.

Czytaj też

Organizatorami konkursu Direction: Space są: Fundacji Empiria i Wiedza oraz Fundacji New Space. Konkurs jest organizowany w partnerstwie z inicjatywą Europejskiej Agencji Kosmicznej Direction Earth/Space, Europejską Organizacją Badań Jądrowych CERN i studiem Science Now. Patronatu honorowego konkursowi udzielili: Prezes Rady Ministrów, Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Bank Gospodarstwa Krajowego i Polska Agencja Kosmiczna.

Więcej informacji można znaleźć na stronie.

Czytaj też

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!