Japonia spróbuje zebrać próbki z księżyca Marsa

Autor. NASA
Japonia chce ponownie zszokować świat swoimi dokonaniami w zakresie eksploracji kosmosu. Już w przyszłym roku Kraj Kwitnącej Wiśni planuje wysłać sondę badawczą w stronę księżyca Marsa o nazwie Fobos, aby zebrać próbki badawcze i przetransportować je na Ziemię.
W ostatnich latach Japonia udowodniła, że potrafi wykonywać skomplikowane misje kosmiczne. Tym razem cel jest jeszcze bardziej ambitny, gdyż naukowcy z Kraju Kwitnącej Wiśni obrali za cel księżyc Marsa o nazwie Fobos. W 2026 r. wystartuje sonda badawcza, dzięki której naukowcy spróbują zebrać ok. 10 kg materiału skalnego z Fobosa, a następnie przetransportować go na Ziemię. Próbki powinny dotrzeć do Ziemi w 2031 r.
Przygotowania i cele
Obecnie statek przeznaczony do misji Martian Moons eXploration (MMX) jest poddawany rygorystycznym próbom wytrzymałościowym. W ostatnim czasie był on testowany w specjalnej komorze próżniowej, co miało na celu sprawdzenie, czy wszystkie instrumenty pokładowe poradzą sobie z warunkami panującymi w przestrzeni kosmicznej. Warto zauważyć, że misja jest realizowana przez Japońską Agencję Kosmiczną (JAXA) przy współpracy z NASA, ESA, CNES (Francja) i DLR (Niemcy).
MMX is undergoing a thermal vacuum test, in which the spacecraft is placed in a vacuum chamber where the environment simulates outer space and the operation for each of the onboard instruments is checked. The return and exploration modules are ready to be tested in this photo! pic.twitter.com/1RwiLOY4g7
— Martian Moons @JAXA (@mmx_jaxa_en) May 15, 2025
Misja ma na celu dostarczenie kluczowych informacji, które pomogą ustalić naukowcom, czy księżyce Marsa (Fobos i Deimos) są przechwyconymi asteroidami, czy też wynikiem silnego uderzenia jakiegoś większego ciała niebieskiego w Marsa. Ponadto sonda zbada mechanizmy ewolucji powierzchni tychże księżyców. Sonda pomoże też zdobyć nowe informacje na temat historii Czerwonej Planety, jej atmosfery i satelitów, a także w zakresie formowania się planet w Układzie Słonecznym.
Misja wyruszy na pokładzie japońskiego systemu nośnego H3 z Centrum Kosmicznego Tanegashima. Jest to 63 metrowa rakieta opracowywana przez Mitsubishi Heavy Industries. Start będzie musiał dojść do skutku w odpowiednim oknie startowym, który wypada w listopadzie oraz grudniu 2026 r. Początkowo misja miała wystartować w 2024 r., jednak problemy z rakietą H3 wymusiły zmianę terminu.
Jeśli tym razem nie dojdzie do kolejnych opóźnień, sonda MMX dotrze na orbitę wokół Marsa mniej więcej w 2027 r. Następnie rozpocznie mapowanie i analizowanie jego księżyców oraz wybierze odpowiednie miejsce do lądowania na Fobosie w celu pobrania próbek badawczych. Przyziemienie na Fobos powinno odbyć się w 2029 r.
Rosnące ambicje Japonii
Warto zauważyć, że Japonia planuje dokonać historycznej rzeczy. Do tej pory, jeszcze nikt nie zebrał próbek z księżyca Marsa i nie sprowadził ich z powrotem na Ziemię. To ponownie udowadnia, że potencjał kosmiczny Japonii jest znaczący i stale się rozwija. Kraj ten należy do grona najważniejszych graczy w dziedzinie badań, eksploracji i rozwoju technologii kosmicznych.
Japonia jest też członkiem programu Artemis, zakładającego zapewnienie stałej obecności człowieka na Księżycu, a w późniejszej perspektywie załogowe misje na Marsa. W ubiegłym roku NASA oraz Japonia zawarły dodatkowe porozumienie, którego celem jest rozszerzenie współpracy w zakresie eksploracji naturalnego satelity Ziemi.
W ramach umowy Japonia zobowiązała się do opracowania pojazdu księżycowego z kabiną ciśnieniową, który umożliwi astronautom przemieszczanie się po powierzchni naturalnego satelity Ziemi na dalekie odległości. Najważniejszym elementem dokumentu jest zapis, gwarantujący udział japońskich astronautów w dwóch misjach na Księżyc.