Reklama

NAUKA I EDUKACJA

Koniec University Rover Challenge 2022. Polskie łaziki wysoko ocenione

Autor. The Mars Society [urc.marssociety.org]

Drużyny z USA i Australii zajęły miejsca na podium międzynarodowych zawodów łazików marsjańskich - University Rover Challenge, które zakończyły się w Stanach Zjednoczonych. Na czwartym miejscu uplasował się zespół z krakowskiej AGH, a na piątym z Politechniki Świętokrzyskiej.

Reklama

University Rover Challenge (URC) to prestiżowe, międzynarodowe zawody łazików marsjańskich zbudowanych przez studentów. Rozgrywane są w Mars Desert Research Station, na pustyni Utah w Stanach Zjednoczonych, przy współpracy z naukowcami pracującymi na co dzień w sektorze kosmicznym, m.in. w NASA. Rywalizacja obejmuje start w czterech analogowych misjach kosmicznych, odwzorowujących prawdziwe wyzwania, przed którymi stają łaziki wysłane na Marsa.

Reklama

W tegorocznych finałach zawodów wzięło udział 36 zespołów z 10 krajów. Polskę reprezentowały cztery drużyny: AGH Space System (łazik Kalman), Politechnika Świętokrzyska (łazik IMPULS), PCz Rover Team z Politechniki Częstochowskiej, Politechnika Wrocławska (łazik Scorpio).

Czytaj też

Jak poinformowali w niedzielę rano polskiego czasu organizatorzy, najlepszy okazał się Michigan Mars Rover Team - MRover z University of Michigan w Stanach Zjednoczonych, który zdobył niemal 389 punktów. Drugie miejsce zajęła australijska drużyna Monash Nova Rover z Monash University, uzyskując nieco ponad 380 punktów. Najniższy stopień podium dla kolejnej amerykańskiej drużyny - Missouri S&T Mars Rover Design Team (Missouri S&T), która zdobyła ponad 370 punktów.

Reklama

Z opublikowanego w internecie zestawienia punktacji wszystkich zespołów wynika, że czwarte miejsce przypadło drużynie AGH Space Systems z Krakowa, która zdobyła nieco ponad 341 punktów. Na piątym miejscu zakończył zawody zespół z Politechniki Świętokrzyskiej, uzyskując niewiele ponad 317 punktów.

Czytaj też

Poza tą piątką żaden z uczestniczących w zawodach zespołów nie przekroczył bariery 300 punktów.

Zespoły z polskich uczelni w konkursie University Rover Challenge uczestniczą od 2009 roku i mają na swoim koncie liczne sukcesy. Pierwszy osiągnęły w 2011 roku, kiedy łazik Magma2, przygotowany na Politechnice Białostockiej, uplasował się na najwyższym stopniu podium. Pierwsze miejsca studenci z Politechniki Białostockiej zajmowali ponownie w 2013 i 2014 roku z łazikiem Hyperion i Hyperion 2.

W 2015 roku w zawodach zwyciężyła drużyna Legendary Rover Team z Politechniki Rzeszowskiej. Z kolei trzecie miejsce zajął zespół Scorpio z Politechniki Wrocławskiej, a czwarte łazik #next, zbudowany przez studentów z Politechniki Białostockiej. W 2016 roku zawody ponownie wygrała drużyna Legendary Rover Team. Na trzecim miejscu uplasował się zespół Continuum z Uniwersytetu Wrocławskiego. W 2017 roku drużyna ta zajęła drugie miejsce, a trzecie zajął PCz Rover Team z Politechniki Częstochowskiej. W 2018 roku PCz Rover Team okazał się zwycięzcą, trzecie miejsce zajął IMPULS z Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach, a czwarte - zespół Raptors z Politechniki Łódzkiej.

Czytaj też

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama