Reklama

NAUKA I EDUKACJA

Polski łazik rozpoczyna rywalizację w USA

Autor. AGH Space Systems

Wraz z dniem 1 czerwca br. rozpoczyna się finał zawodów University Rover Challenge 2022, w których wystartuje łazik marsjański zbudowany przez studentów z AGH Space Systems. Ich robot mobilny, Kalman, zmierzy się z 36 studenckimi zespołami konstrukcyjnymi z całego świata w 4 kategoriach. Tradycyjnie, wydarzenie odbędzie się w Mars Desert Research Station, na pustyni Utah w Stanach Zjednoczonych.

Reklama

Zespół z Krakowa już od 5 dni przebywa w USA, gdzie przed rozpoczęciem zawodów musiał ponownie złożyć łazika marsjańskiego, rozkręconego na czas trwania podróży z Polski. Mimo zmęczenia spowodowanego zmianą czasu, inżynierowie z pełnym profesjonalizmem przeszli przez proces montażu Kalmana i zaraz po nim zabrali się do testowania jego podsystemów, wzbudzając przy tym niemałe zainteresowanie okolicznych mieszkańców i gości hotelowych.

Reklama

Prawdziwe wyzwanie rozpocznie się dopiero w czwartek, 2 czerwca, o godz. 9.20 czasu lokalnego (GMT-6), kiedy to łazik AGH Space Systems weźmie udział w pierwszej analogowej misji kosmicznej, polegającej na odnalezieniu i dostarczeniu odpowiednich przedmiotów do wskazanego przez sędziów miejsca. W tym celu Kalman wykorzysta swój nowy chwytak posiadający kamery, czujniki odległości i wymienne szczęki, a także ukończony po dwóch latach prac sześciostopniowy manipulator.

Czytaj też

Następnego dnia, robot studentów z AGH wystartuje aż w dwóch konkurencjach. Pierwsza z nich, polegająca na serwisowaniu sprzętu, rozpocznie się o godz. 14.10 (GMT-6) i będzie obejmować m.in. pisanie na klawiaturze komputera oraz podłączenie pamięci USB do lądownika. Zaraz po jej zakończeniu, zespół będzie miał tylko 10 min na przygotowanie łazika marsjańskiego do drugiej misji, jaką będzie autonomiczna jazda po wyznaczonym przez sędziów terenie. Kalman będzie musiał samodzielnie rozpoznawać obiekty pojawiające się na jego trasie i wykonywać przypisane do nich zadanie, jakim będzie zatrzymanie się lub przejazd między specjalnie oznaczonymi słupkami.

Reklama
Autor. AGH Space Systems

Ostatni start zespołu AGH Space Systems na zawodach University Rover Challenge 2022 jest zaplanowany na sobotę 4 czerwca, na godz. 11.40 (GMT-6). Łazik marsjański wyruszy wtedy na analogową misję naukową, podczas której samodzielnie pobierze odpowiednie próbki gleby, a następnie przebada je w swoim laboratorium pokładowym, w kontekście poszukiwania śladów życia.

Mamy dużą motywację, a morale zespołu są naprawdę wysokie. Do USA przyjechaliśmy walczyć z najlepszymi zespołami i chcemy udowodnić, że zdecydowanie należymy do ich grona
Adam Zagrajek, lider zespołu łazika

Oficjalne wyniki zawodów zostaną ogłoszone 4 czerwca, a relację z całego wydarzenia w Stanach Zjednoczonych można śledzić zarówno w mediach społecznościowych AGH Space Systems, jak i na stronie organizatorów University Rover Challenge.

Źródło: AGH Space Systems

Reklama

Komentarze

    Reklama