Reklama

NAUKA I EDUKACJA

Sławosz Uznański poleci w kosmos? Minister Buda zabrał głos

Autor. MRiT via Twitter

Minister rozwoju i technologii - Waldemar Buda podczas dzisiejszej konferencji zakomunikował, że lot dr Sławosza Uznańskiego nie został jeszcze potwierdzony. Podkreślił przy tym, że media ogłosiły już sukces, natomiast na chwilę obecną potrzebny jest spokój, aby nie przeszkadzać w trwających negocjacjach w tym zakresie.

Reklama

W środę 28 czerwca br. media poinformowały, że dr Sławosz Uznański, będący rezerwowym astronautą Europejskiej Agencji Kosmicznej poleci w kosmos jako drugi Polak w historii. W następnej kolejności, późnym wieczorem Centrum GovTech, czyli międzyresortowy zespół do spraw innowacji i cyfryzacji przy prezesie Rady Ministrów również przekazał tę informację na Twitterze. Rozmowy w tym zakresie prowadzi Ministerstwo Rozwoju i Technologii, które na tamten moment nie potwierdziło doniesień oficjalnym komunikatem. Kilka chwil temu minister rozwoju i technologii - Waldemar Buda podczas konferencji prasowej oznajmił, że sprawa nie jest potwierdzona. "Tutaj jest potrzebny spokój. Do końca tego procesu nie chciałbym komunikować więcej niż media wskazują, bo okazuje się, że media już ogłosiły, że już mamy sukces." - podkreślił minister.

Reklama
Reklama

Przed kilkoma godzinami informowaliśmy, że Polska Agencja Kosmiczna również na ten moment nie potwierdziła informacji. Co ciekawe, sam Sławosz Uznański brał udział w konferencji organizowanej tego samego dnia w Warszawie i podczas wystąpienia potwierdził, że Polska zwiększy składkę przeznaczaną na ESA, natomiast podkreślił przy tym, że jego udział w konkretnej misji nie jest jeszcze oficjalnie potwierdzony, ale zwiększona składka pomaga prowadzić odpowiednie rozmowy.

Czytaj też

Lot dr Sławosza Uznańskiego będzie niewątpliwie historycznym wydarzeniem dla naszego kraju, gdyż zostanie on drugim Polakiem, który odbędzie misję kosmiczną. Należy pamiętać, że wszelkie niepotwierdzone informacje mogą zaszkodzić prowadzonym negocjacjom. Również apelujemy o zachowanie spokoju i rzetelne sprawdzanie informacji.

AKTUALIZACJA

Jak mówił podczas konferencji minister Buda, ESA analizuje polską ofertę "i jest szansa, że zawrzemy porozumienie". "Umowę, która będzie konkretnie wskazywała, jakie możliwości stoją również przed naszym astronautą" - powiedział szef MRiT. Buda zakłada, że ta kwestia rozstrzygnie się w ciągu kilku tygodni. "Mam nadzieję, że jeszcze w lipcu" - wskazał. Potencjalna misja będzie więc miała charakter europejsko-amerykański. Są jeszcze dwie decyzje przed nami. Po pierwsze podpisanie umowy z ESA, po drugie decyzja Komitetu, w którym większość mają Amerykanie" - zaznaczył.

Minister wyjaśnił, że "nie rozmawiamy tylko o uczestnictwie w misji kosmicznej polskiego astronauty". "Największy komponent dotyczy partycypacji polskich firm w rozwoju przemysłu kosmicznego. To jest dla nas najważniejsze, bo to, swego rodzaju, koło zamachowe gospodarki" - stwierdził. Wskazał na analizy, z których wynika, że 1 złoty zainwestowany w branży kosmicznej daje 6-7 zł zwrotu w gospodarce, jeżeli firmy, start-upy z tego sektora będą się rozwijały.

Czytaj też

"Chcemy mieć pewność, że ESA będzie gwarantowała zamówienia, które wykonają polskie firmy. Jest to również na stole. Dla branży byłby to zastrzyk ogromnej gotówki - za zlecenia, które sektor realizowałby poprzez budowanie również know-how polskich firm" - ocenił. Przyznał, że Polska ma konkurentów w wyścigu o kontrakt z ESA. "M.in. Niemcy również o to zabiegają" - przekazał.

Źródło:PAP / Space24
Reklama

Komentarze (1)

  1. asymetria

    Kiedys Heramszwewski teraz ten. Ale 1 milard zlotych za usluge....

Reklama

Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!