Reklama

NAUKA I EDUKACJA

Drugi Polak w historii poleci w kosmos? "Trwają negocjacje"

Autor. Polska Agencja Kosmiczna

Sławosz Uznański poleci w kosmos jako drugi Polak w historii - poinformowało w środę działające przy premierze Centrum GovTech. Należy jednak zauważyć, że w dalszym ciągu nie doczekaliśmy się oficjalnego potwierdzenia tej informacji ze strony Ministerstwa Rozwoju i Technologii, które prowadzi rozmowy w tym zakresie.

Reklama

W środę Interia powołując się na nieoficjalne źródło w Ministerstwie Rozwoju i Technologii, poinformowała, że Polska zwiększy składkę na działalność Europejskiej Agencji Kosmicznej i tym samym w ciągu najbliższych trzech lat przeznaczy 360 mln EUR. W związku z tym znacznie wzrosła szansa na to, że będziemy mieć polskiego astronautę uczestniczącego w globalnym projekcie. Tego samego dnia późnym wieczorem Centrum GovTech, czyli międzyresortowy zespół do spraw innowacji i cyfryzacji przy prezesie Rady Ministrów poinformował na Twitterze, że Sławosz Uznański - członek korpusu rezerwowego ESA - European Space Agency poleci w kosmos.

Reklama

Warto zauważyć, że rozmowy w tym zakresie prowadzi Ministerstwo Rozwoju i Technologii, które w dalszym ciągu nie wystosowało oficjalnego komunikatu, odnoszącego się to opisywanych doniesień. Jak dowiedział się Space24.pl, Polska Agencja Kosmiczna również na ten moment nie potwierdziła informacji. Co ciekawe, sam Sławosz Uznański brał udział w konferencji organizowanej tego samego dnia w Warszawie i podczas wystąpienia potwierdził, że Polska zwiększy składkę przeznaczaną na ESA, natomiast podkreślił przy tym, że jego udział w konkretnej misji nie jest jeszcze oficjalnie potwierdzony, ale zwiększona składka pomaga prowadzić odpowiednie rozmowy. Trzymamy kciuki, aby oficjalny komunikat ze strony MRiT pojawił się jak najszybciej.

Czytaj też

Jak informowała pod koniec listopada ub.r. POLSA Polska Agencja Kosmiczna, dr Sławosz Uznański - polski naukowiec, który został wybrany przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) do Rezerwy Astronautów ESA - musiał pokonać ponad 22 tys. kandydatów z całej Europy w trwających półtora roku eliminacjach. Kandydaci, jak wskazano, przechodzili różnorodne testy wiedzy o kosmosie i technologiach kosmicznych, inteligencji i sprawności obliczeniowej, umiejętności rozwiązywania złożonych, nietypowych problemów pod presją czasu, odporności psychicznej i zachowania zimnej krwi w warunkach stresu. Poddani byli szczegółowym badaniom medycznym i przeszli szereg rozmów kwalifikacyjnych - zaznaczyła POLSA.

Reklama

Dr Sławosz Uznański pochodzi z Łodzi, gdzie w 2008 r. ukończył z wyróżnieniem Politechnikę Łódzką, uzyskując tytuł mgr. inż. Również w tym samym roku otrzymał tytuł mgr. inż. na Uniwersytecie Nantes (Francja) i tytuł inż. na Politechnice w Nantes (Francja). W 2011 r. obronił z wyróżnieniem doktorat na Uniwersytecie Aix-Marseille (Francja). Jest autorem książki na temat efektów promieniowania w układach elektronicznych i współautorem ponad 50 artykułów naukowych.

Czytaj też

Źródło:PAP / Space24
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!