Reklama

NAUKA I EDUKACJA

Łukasiewicz – PIAP w grupie finalistów konkursu ESA

Skład zespołu konkursowego Łukasiewicz - PIAP
Autor. Łukasiewicz - PIAP [https://piap.lukasiewicz.gov.pl/2021/11/26/dostawa-robotow-mobilnych-inzynierowie-lukasiewicz-piap-w-konkursie-space-resources-challenge/]

Inżynierowie Łukasiewicz – PIAP znaleźli się w piątce finalistów w konkursie organizowanym przez ESA i ESRIC. Jego założeniem jest zaproponowanie i przetestowanie systemu robotycznego dla rozpoznania surowcowego na Księżycu, w celu umożliwienia przyszłej eksploatacji zasobów pozaziemskich.

Reklama

W lipcu 2021 r. inżynierowie Sieci Badawczej Łukasiewicz – Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów (PIAP) wysłali zgłoszenie swojego udziału w zawodach Space Resources Challenge. Przeszli etap selekcji i znaleźli się w gronie 13 instytucji z Europy i Kanady. Następnie w listopadzie 2021 r. udali się do Holandii na specjalnie przygotowany przez ESA tor testowy oddający środowisko księżycowe. W określonym czasie mieli pokonać tor przeszkód terenowych oraz zebrać dane o ciekawych strukturach geologicznych. Wywiązali się z tego zadania i po ocenie komisji konkursowej znaleźli się w gronie 5 finalistów. Teraz przed nimi kolejny etap prac nad udoskonaleniem rozwiązania w ramach finansowania otrzymanego z ESA i ESRIC.

Reklama
Obecność na zawodach Europejskiej Agencji Kosmicznej to niesamowite doświadczenie. Możemy obserwować, jak roboty sprawdzają się w zadaniach związanych z przeszukiwaniem nieprzyjaznego środowiska. Takie zastosowanie robotyki będzie podstawą przyszłej eksploracji Układu Słonecznego, a europejskie podmioty mogą odegrać w tym działaniu istotną rolę. Sam udział w takim przedsięwzięciu to marzenie każdego inżyniera.
dr hab. inż. Piotr Szynkarczyk, dyrektor Sieci Badawczej Łukasiewicz – Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów PIAP
Reklama

Czytaj też

Pozostali laureaci, z którymi polscy naukowcy będą konkurować w obencym roku to głównie znane ośrodki badawcze zajmujące się programami kosmicznymi:

  • ETH Zurich & University of Zurich (Szwajcaria),
  • Mission Control Space Services (Kanada),
  • FZI Forschungszentrum Informatik (Niemcy),
  • Space Application Services & Universite Du Luxembourg & Dynamic Imaging Analytics & La Palma Research Centre & University de Lorraine & The Open University (Belgia / Luksemburg / Wielka Brytania / Francja).
Autor. Łukasiewicz-PIAP

Konkurs ESA-ESRIC "Space Resources Challenge"

Jest to pierwszy tego typu konkurs organizowany przez Europejską Agencję Kosmiczną.

Celem konkursu jest zaproponowanie i przetestowane systemu robotycznego dla rozpoznania surowcowego na Księżycu, dla umożliwienia przyszłej eksploatacji zasobów pozaziemskich.

Testy w ramach obecnego etapu konkursu odbywały się w dniach 22-27 listopada 2021 w holenderskim Noordwijk.

Nie wiedzieliśmy, jaki teren będzie musiał pokonać nasz robot i co może sprawić mu kłopoty. Dlatego gdy dojechaliśmy do kluczowego fragmentu i zobaczyliśmy w kamerach ślady pozostawione przez nas na badanej powierzchni, poczuliśmy się jak prawdziwi odkrywcy. Teraz chcielibyśmy zdecydowanie poprawić nasz wynik
Jakub Główka, kierownik działu, w którym realizowane były przygotowania do konkursu.

Pięciu zwycięzców tego etapu będzie miało zapewnione finansowanie na udoskonalenie swojego rozwiązania i podejście do podobnego testu jeszcze raz we wrześniu 2022. Tam zwycięzca będzie już tylko jeden – otrzyma on szansę rozwinięcia technologii i wpisania się w łańcuch dostaw ESA na potrzeby lotu na Księżyc.

Finalista ma dostarczyć gotowe elementy, które wraz z całym systemem mają wylądować w rejonie Bieguna Południowego Księżyca w 2029 roku (w ramach misji European Large Logistic Lander). To jedna z kilku obecnie planowanych misji księżycowych obok słynnej misji Artemis dedykowanej budowie stacji tranzytowo-badawczej na Południowym Biegunie Księżyca.

Skład polskiego zespołu

Na miejscu testów bezpośrednio zaangażowane były 4 osoby zgodnie z limitami określonymi przez organizatorów:

  • Jakub Główka (Łukasiewicz – PIAP),
  • Filip Jędrzejczyk (Łukasiewicz – PIAP),
  • Michał Bryła (Łukasiewicz – PIAP)
  • Łukasz Kruszewski (Instytut Nauk Geologicznych PAN).

Warto podkreślić, że we wcześniejsze intensywne przygotowania zaangażowany był szeroki skład z kilku działów instytutu Łukasiewicz – PIAP.

Autor. Łukasiewicz-PIAP

Czytaj też

Polski łazik w ESA

Wysłany na zawody robot to platforma mobilna ważąca 100 kg przeznaczona do wizualnego rozpoznania terenu. W tym celu opracowano dedykowaną wersję robota, bazując na bazie platformy PIAP Patrol. Robot wyposażony jest w specjalistyczne kamery i gąsienicowo - kołowy system napędu zapewniający zwiększoną mobilność w trudnych warunkach terenowych.

Autor. Łukasiewicz-PIAP

Prace przygotowujące łazik do zawodów ESA odbywały się w siedzibie Łukasiewicz – PIAP i były prowadzone ze środków własnych. Kluczem do pomyślnej operacji robotem było wykorzystanie doświadczeń i rozwiązań zebranych i opracowanych w poprzednio realizowanych europejskich projektach badawczych z dziedziny robotyki.

Żródło: Łukasiewicz-PIAP

Czytaj też

Reklama

Komentarze

    Reklama