Reklama

NAUKA I EDUKACJA

Na asteroidzie Ryugu wykryto cząsteczki budujące RNA

Planetoida Ryugu sfotografowana przez sondę Hayabusa-2 z odległości 6 km. Fot. JAXA
Planetoida Ryugu sfotografowana przez sondę Hayabusa-2 z odległości 6 km. Fot. JAXA

W ostatnich tygodniach świat obiegła informacja, że cząsteczki chemiczne, będące cegiełkami RNA, znaleziono na asteroidzie Ryugu, badanej przez japońską sondę Hayabusa 2 – poinformowali naukowcy na łamach „Nature Communications”. Sonda Hayabusa pobrała dwie próbki bezpośrednio z asteroidy Ryugu. Zostały one następnie dostarczone na Ziemię w szczelnie zamkniętych kapsułach i poddane dokładnym badaniom.

Reklama

Uracyl to związek azotowy, który występuje również w cząsteczkach RNA. Jego próbki zidentyfikowano na asteroidzie Ryugu, która badana była przez japońską sondę Hayabusa 2. Na Ryugu wykryto również cząsteczki niacyny (inaczej kwas nikotynowy lub witamina B3), która odgrywa ważną rolę w procesach przemiany materii w organizmach.

Reklama

Badania prowadził międzynarodowy zespół naukowców pod kierunkiem prof. Yasuhiro Oba z Uniwersytetu Hokkaido (Japonia). Warto dodać, że cząsteczki uracylu, a także aminokwasy i cukry, odkryte zostały już wcześniej m.in. w meteorycie Murchinsona, który w 1969 r. spadł w Australii. Zarówno najnowsze badania, jak i wcześniejsze odkrycia sugerują, że podstawowe chemiczne cegiełki życia mogły przybyć na Ziemię w meteorytach.

Czytaj też

Jak wyjaśnia prof. Oba, badania meteorytów, które spadły na Ziemię, zawsze wiążą się z wątpliwościami, dotyczącymi ich ewentualnego zanieczyszczenia ziemskim środowiskiem. W wypadku badań przeprowadzonych przez sondę Hayabusa takich wątpliwości nie ma. Sonda Hayabusa pobrała dwie próbki bezpośrednio z asteroidy Ryugu. Zostały one następnie dostarczone na Ziemię w szczelnie zamkniętych kapsułach. Prof. Obu przypomina, że w tym roku sonda NASA dostarczy na Ziemię próbki z asteroidy Bennu. Będzie więc można przeprowadzić badania porównawcze i zastanowić się nad teorią o kosmicznym pochodzeniu cząsteczek, które są cegiełkami ziemskich organizmów.

Reklama
Ilustracja: JAXA/Akihiro Ikeshita [hayabusa2.jaxa.jp]
Ilustracja: JAXA/Akihiro Ikeshita [hayabusa2.jaxa.jp]

Japońska misja Hayabusa 2 była powtórzeniem wcześniejszej, udanej misji Hayabusa (jap. „Sokół wędrowny") do planetoidy Itokawa. Pierwsza sonda Hayabusa została wystrzelona w maju 2003 r., a próbki zostały dostarczone na Ziemię w czerwcu 2010 r. Haybusa 2 została wystrzelona w grudniu 2014 r. Lądownik sondy wylądował na asteroidzie w październiku 2018 r., a sonda na moment osiadła na Ryugu w lutym 2019 r. Próbki o wadze 10 g zostały dostarczone na Ziemię w grudniu 2020 r.

Więcej informacji na ten temat można znaleźć pod linkiem.

Czytaj też

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (1)

  1. rED

    Te podstawowe cegiełki dotarły na Ziemię przed wiekami w hermetycznym pojemniku czy na rozżarzonym meteorycie?

Reklama

Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!