Reklama

NAUKA I EDUKACJA

Na Księżycu i Marsie mogą powstać drukowane budynki

Ilustracja: ESA [lunarexploration.esa.int]
Ilustracja: ESA [lunarexploration.esa.int]

Naukowcy znaleźli substancje, które można uzyskać z pyłu Marsa i Księżyca, po czym w przyszłości - wykorzystać je na miejscu do wydruku budowli, narzędzi i innych przedmiotów. W poszukiwaniach pomogła sztuczna inteligencja.

Reklama

Druk 3D to jedna z ważniejszych opcji, które mogą pozwolić na budowę habitatów, a także wytwarzanie narzędzi i innych przedmiotów na Księżycu i czerwonej planecie – podkreślają eksperci z Washington State University.

Reklama

Dzięki pomocy sztucznej inteligencji znaleźli grupę kilku związków, które prawdopodobnie będzie można uzyskać w kosmosie „na miejscu” i użyć ich jako rozpuszczalniki potrzebne do prowadzenia wspomnianego druku. Naukowcy chcą wykorzystać tzw. rozpuszczalniki jonowe, które od dekady badali pod kątem wykorzystania w bateriach.

„Byliśmy w stanie bardzo szybko znaleźć dużą liczbę tych cieczy, a później zrozumieć najważniejsze czynniki determinujące ich przydatność do rozpuszczania materiałów, o które nam chodzi” – mówi prof. Soumik Banerjee, autor badania opisanego na łamach „The Journal of Physical Chemistry B”.

Reklama

Czytaj też

Jego praca była sponsorowana przez NASA, która zamierza wkrótce wysłać ludzi na Księżyc, a w dalszej przyszłości na Marsa. „Wykorzystanie miejscowych zasobów to dla NASA jeden z kluczowych tematów badań na kilka przyszłych dekad. Bez ich wykorzystania musielibyśmy zapewnić transport gigantycznej ilości materiałów z Ziemi” – zwraca uwagę prof. Banerjee.

Wydobycie miejscowych zasobów musi jednak spełniać restrykcyjne warunki – przede wszystkim musi być energooszczędne i nie zużywać wody.

Zastosowanie SI pozwoliło zaoszczędzić ogromnych ilości czasu na skomplikowane badania laboratoryjne. Komputer z kilkuset tysięcy substancji wybrał te, które będą w stanie rozpuszczać marsjański lub księżycowy regolit, które pomogą w wydobywaniu z niego cennych pierwiastków, a później będzie je można odzyskiwać. W całym procesie możliwe nawet może się stać wytwarzanie tlenu i wody jako produktów ubocznych. Dopiero wybrane przez SI związki naukowcy wstępnie sprawdzili w laboratorium.

Czytaj też

Teraz liczą na to, że uda im się zbudować reaktor, w którym dokładnie przebadają te substancje w obecności materiałów zbliżonych budową do regolitu Księżyca i Marsa.

Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!