Reklama

NAUKA I EDUKACJA

NASA bada wnętrze asteroidy

Autor. ESO

W ostatnim czasie jednym z badań przeprowadzonych przez NASA było zbadanie asteroidy przy pomocy innowacyjnego systemu HAARP, który wysłał fale radiowe w kierunku zbliżającej się do Ziemi asteroidy, aby zbadać jej wnętrze. W podobny sposób będzie można analizować obiekty, które mogłyby zagrażać naszej planecie.

Reklama

NASA wykryła asteroidę oznaczoną jako 2010 XC15, posiadającą około 150 m długości, która w ostatnim czasie minęła Ziemię. Odległości jaka dzieliła ciało kosmiczne od naszej planety była dwa razy większa niż dystans Ziemi od Księżyca. 27 grudnia 2022 r. NASA przy pomocy systemu HAARP wysłała w kierunku tego obiektu radiowy sygnał, co pozwoliło zbadać wnętrze asteroidy.

Reklama

Kierujący projektem Mark Haynes z NASA Jet Propulsion Laboratory twierdzi, że jego zespół w ciągu kolejnych tygodni będzie analizować zgromadzone dane z nadzieją na publikację wyników w czasie nadchodzących miesięcy. To pierwszy eksperyment, w którym przeprowadzono obserwację asteroidy przy tak niskiej częstotliwości sygnału. Wskazuje on potencjalną wartość HAARP jako narzędzia dla przyszłych badań obiektów zbliżających się do Ziemi.

Czytaj też

Wykorzystanie HAARP miało na celu nie tylko zbadanie asteroidy 2010 XC15, ale również stanowiło to test przed obserwacjami innej asteroidy - Apophis o średnicy ponad 300 m. Początkowo eksperci obawiali się, że w 2068 roku może ona stwarzać zagrożenie dla Ziemi, jednak dokładniejsze analizy jej orbity wykluczyły taką możliwość przynajmniej do końca wieku. Mimo to, już w 2029 roku zbliży się do Ziemi na odległość zaledwie 32 tys. km.

Reklama

High-frequency Active Auroral Research Program (HAARP) to 180 jednostek antenowych zlokalizowanych w miejscowości Gakona na Alasce, które służą do wysyłania potężnych impulsów radiowych o wysokiej częstotliwości w kierunku nieba. System zbudowany został przy współpracy US Air Force i US Navy w latach 90. XX w. Głównym założeniem programu było badanie zjawisk zachodzących w jonosferze. Ponadto HAARP stał się obiektem wielu teorii spiskowych, które zakładały użycie systemu do kontrolowania pogody lub wywoływania klęsk żywiołowych.

Czytaj też

System HAARP znacząco różni się od innych urządzeń używanych do tego typu badań. W celu wykrycia asteroid oraz określenie ich orbit i uzyskania zdjęć powierzchni wykorzystuje się w tym celu naziemne teleskopy, radary oraz obserwatoria radiowe. Jednak to nie wystarczy do zbadania wnętrza takich ciał. Różnica pomiędzy HAARP a innymi systemami polega na tym, że wysyłane sygnały przez inne programy odbijają się od powierzchni i nie wnikają głębiej. Długie fale wysyłane przez HAARP mają jednak taką zdolność.

Źródło:PAP / Space24
Reklama
Reklama

Komentarze