Reklama

NAUKA I EDUKACJA

NASA pokazała próbkę z asteroidy Bennu. Co zawiera?

Autor. NASA

W ostatnim czasie naukowcy NASA dokonali wstępnego przeglądu materiału pochodzącego z asteroidy Bennu, który został pozyskany w ramach misji OSIRIS-REx. Dane wskazują na wysoką zawartość węgla i wody, czyli ważnych surowców w procesie formowania się życia na Ziemi.

Reklama

Eksploracja kosmosu to wynik wrodzonej ciekawości człowieka. Naukowcy od lat prowadzą badania, które mają na celu pozyskanie nowych informacji na temat otaczającej nasz przestrzeni i tego jak powstało życie. Doskonałym tego przykładem jest ostatnie odkrycie naukowców NASA, którzy dokonali wstępnego przeglądu materiału pochodzącego z asteroidy Bennu i pozyskanego w ramach misji OSIRIS-REx. Według informacji podanych przez amerykańską agencję kosmiczną, badany obiekt może być obfity w wodę i węgiel, czyli elementy składowe życia na Ziemi.

Reklama
Autor. NASA
Reklama

Odkrycie naukowców skomentował Bill Nelson, administrator NASA, który zauważył, że próbka OSIRIS-REx to największa bogata w węgiel próbka asteroidy, jaką kiedykolwiek dostarczono na Ziemię. Materiał badawczy może pomóc zatem odpowiedzieć na pytanie nurtujące badaczy - „kim jesteśmy i skąd pochodzimy?”. Warto również podkreślić, że asteroidy to również potencjalne zagrożenie dla Ziemi, a zatem analizowanie ich struktury i trajektorii lotu zwiększy bezpieczeństwo ludzkości.

Czytaj też

NASA wciąż nie jest do końca pewna, ile właściwie materiału zostało dostarczone na Ziemi we wrześniu br. Z dostępnych informacji wynika, że w ramach OSIRIS-REx pozyskano zdecydowanie więcej niż zakładane na początku 60 g. Jak możemy przeczytać w komunikacie amerykańskiej agencji kosmicznej, kiedy po raz pierwszy otwarto pokrywę kapsuły, naukowcy odkryli dużą ilość dodatkowego materiału z asteroidy.

W naukowej przygodzie naukowcy NASA nie pozostaną sami. Amerykańska agencja kosmiczna zatrzyma około 70% próbki, które będą również dla „naukowców, którzy jeszcze się nie urodzili”, natomiast 25% materiału z Bennu będzie do dyspozycji badaczy w USA. Agencja podzieli się również z Japońską Agencją Kosmiczną (JAXA) przekazując jej 0,5% materiału. Kanadyjska Agencja Kosmiczna (CAS) otrzyma 4% z próbki.

Czytaj też

Warto dodać, że wraz z wystrzeleniem w stronę Ziemi próbki badawczej z asteroidy Bennu przez sondę OSIRIS-REx, statek kosmiczny udał się w dalszą podróż w celu zbadania kolejnego obiektu w kosmosie - asteroidy Apophis, rozpoczynając tym samym misję naukową o nazwie OSIRIS-Apex.

Źródło: NASA

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!