Reklama

NAUKA I EDUKACJA

NASA zaprezentowała zdjęcie obszaru lądowania misji Artemis III

Krater Shackleton znajdujący się w pobliżu południowego bieguna Księżyca.
Krater Shackleton znajdujący się w pobliżu południowego bieguna Księżyca.
Autor. NASA

NASA zaprezentowała unikalny obraz, skomponowany ze zdjęć jednego z księżycowych orbiterów, który przedstawia obszar potencjalnych miejsc lądowania astronautów w ramach misji Artemis III. Jest to południowy biegun Księżyca, który zalicza się do jednego z najbardziej fascynujących miejsc w naszym Układzie Słonecznym.

Reklama

Zaprezentowane przez amerykańską agencję kosmiczną zdjęcie bieguna południowego Księżyca w wysokiej rozdzielczości, wraz ze szczegółową mapą potencjalnych lądowisk do misji Artemis III zostały wykonane z serii zdjęć zebranych przez kamerę LROC (Lunar Reconnaissance Orbiter Camera), oraz ShadowCam, czyli urządzenie należące do NASA, znajdujące się na na pokładzie południowokoreańskiej sondy Danuri. Zgodnie z oficjalnym oświadczeniem amerykańskiej agencji, ShadowCam jest 200 razy bardziej wrażliwa na światło niż wcześniej wdrożone kamery księżycowe NASA. Dzięki niej udało się uchwycić obrazy, które szybko obiegły media na całym świecie.

Reklama

NASA opisuje, że kamera ShadowCam może obrazować trwale zacienione obszary Księżyca bardziej szczegółowo niż było to wcześniej możliwe, dając naukowcom znacznie lepszy widok na księżycowy obszar bieguna południowego, czyli obszar, który nigdy nie był badany przez człowieka i jest bardzo interesujący, m.in. przez to, że może zawierać pokłady lodu lub inne zamarznięte substancje lotne. Takie złoża lodu mogą służyć jako ważny zasób do eksploracji, ponieważ składają się z wodoru i tlenu, które można wykorzystać w paliwie rakietowym lub systemach podtrzymywania życia.

Autor. NASA/KARI/ASU

Na opisywanym obrazie widzimy m.in. wnętrze krateru Shackleton mający ok. 21 km średnicy i ok. 4 km głębokości. W jego pobliżu znajdują się kolejne regiony, które zostały wytypowane jakiś czas temu przez NASA, w tym m.in. Peak Near Shackleton, Connecting Ridge i Connecting Ridge Extension. Eksperci dokonali wyboru regionów po analizie danych zdobytych dzięki sondzie Lunar Reconnaissance Orbiter oraz informacji pozyskanych w trakcie kilku dekad badań Księżyca. Wszystkie regiony znajdują się nie dalej, niż 6 stopni od południowego bieguna i są bogate w różnorodne formacje geologiczne.

Reklama
YouTube cover video

Przypomnijmy, że wybrane do tej pory regiony to: Faustini Rim APeak Near ShackletonConnecting RidgeConnecting Ridge Extensionde Gerlache Rim 1de Gerlache Rim 2de Gerlache-Kocher MassifHaworthMalapert MassifLeibnitz Beta PlateauNobile Rim 1Nobile Rim 2Amundsen Rim. Potencjalne miejsca lądowania zapewniają łatwy dostęp do niezbędnego dla produkcji prądu światła słonecznego oraz warunki do lądowania i komunikacji z Ziemią. Dzięki zebranej kolekcji lokalizacji NASA jest pewna, że będzie można wybrać odpowiednią dla każdego wariantu planowanej misji (Artemis III), z uwzględnieniem dostępnych okien startowych.

Czytaj też

Warto podkreślić, że Stany Zjednoczone, jak i Chiny chcą wysłać załogę właśnie na biegun południowy Księżyca. Chiny planują misję nie wcześniej niż w 2030 roku, natomiast NASA planuje przeprowadzić swoją misję (Artemis III) w okolicach 2025/2026 r. Będzie to pierwsza załogowa misja na Księżyc od ponad 50 lat. Do tego potrzebny jest lądownik Starship HLS (Human Landing System), który jest obecnie opracowywany, natomiast NASA ma niestety coraz większe obawy, czy pojazd będzie gotowy do misji we wspomnianym terminie.

Pierwsza z misji Artemis już za nami i została okrzyknięta sukcesem. Została wykonana w ubiegłym roku i polegała na sprawdzeniu w locie systemu nośnego Space Launch System (SLS) oraz kapsuły załogowej Orion. Jedną z najważniejszych części było sprawdzenie osłony termicznej podczas jego powrotu na Ziemię. Należy pamiętać, że będzie ona chronić ludzi podczas powrotu z misji Artemis II. Zakłada oblecenie Księżyca (na wysokości 8900 km) przez czteroosobową załogę na pokładzie statku kosmicznego Orion oraz tym samym utorowanie drogi do kolejnych etapów. 10-dniowa misja Artemis II powinna rozpocząć się już w przyszłym roku i jeśli wszystkie cele misji zostaną spełnione, NASA da zielone światło kolejnemu etapowi - Artemis III,w ramach którego wytypowani astronauci wylądują na Księżycu.

Edwin Aldrin z załogi Apollo 11 na Księżycu. Fot. NASA
Edwin Aldrin z załogi Apollo 11 na Księżycu. Fot. NASA

Przypomnijmy, że w ramach programu Artemis działa także Artemis Accords, czyli porozumienie z agencjami kosmicznymi poszczególnych krajów. Porozumienie to proponuje wspólne, ogólnie obowiązujące cywilne zasady oraz model współpracy międzynarodowej w przestrzeni kosmicznej, w szczególności przy eksploracji Księżyca, a później także Marsa. Wśród około 20 krajów, które podpisały porozumienie, jest Polska.

Czytaj też

Źródła: NASA /Space.com /Space24.pl

Reklama

Komentarze

    Reklama