Reklama

NAUKA I EDUKACJA

Misja Artemis II. Astronauci ćwiczyli procedury przed startem

Autor. NASA Kennedy Space Center via X (dawniej Twitter)

W środę, 20 września br. załoga misji Artemis II zaliczyła ćwiczenia sprawdzające wszystkie procedury w ramach przygotowań do lotu kosmicznego wokół Księżyca. Pomyślne zakończenie testów miało na celu zagwarantowanie, że zarówno astronauci, jak i zespół kontroli lotu są przygotowani i rozumieją przydzielone im zadania.

Reklama

W środę, 20 września br. w Kennedy Space Center na Florydzie załoga Artemis II ukończyła pierwsze z serii ćwiczenia mające na celu sprawdzenie wszystkich procedur w ramach przygotowań do lotu kosmicznego wokół Księżyca. Pomyślne zakończenie testów miało na celu zagwarantowanie, że zarówno astronauci NASA Reid Wiseman, Victor Glover i Christina Koch wraz z astronautą Kanadyjskiej Agencji Kosmicznej (CSA) Jeremym Hansenem, jak i zespół kontroli lotu są przygotowani i rozumieją przydzielone im zadania.

Reklama
Reklama

Ćwiczenia rozpoczęły się od założenia przez załogę testowych wersji skafandrów o nazwie OCSS (Orion Crew Survival System), które będą mieli na sobie w dniu startu. OCSS zostały zaprojektowane specjalnie dla kapsuły Orion i zapewnią ochronę życia załogi w przypadku ryzykownych sytuacji podczas misji. W dalszej kolejności astronauci zostali przetransportowani ze swojej kwatery na platformę startową 39B (LC-39B) w Kennedy Space Center przy pomocy nowych pojazdów elektrycznych NASA, które zostały dostarczone agencji w lipcu br.

Autor. NASA

Czytaj też

Jak możemy przeczytać w komunikacie NASA, po dotarciu do LC-39B, astronauci udali się do wieży i ramienia dostępowego, z którego będą mogli wejść do kapsuły Orion. Warto jednak zauważyć, że w środowych ćwiczeniach na platformie startowej nie znajdowała się ani rakieta nośna SLS, ani wspomniany załogowy statek kosmiczny.

Kiedy opuściliśmy ramię dostępu załogi, miałem przed oczami obrazy wszystkich startów Apollo i promów, które widziałem jako dziecko, i wydawało mi się to nierealne. Właściwie musiałem się zatrzymać i po prostu pozostać w tej chwili, aby naprawdę pozwolić, żeby to wszystko do mnie dotarło.
Victor Glover, członek załogi misji Artemis II

Czytaj też

Warto również zauważyć, że kilka dni wcześniej (15 września br.) astronauci odwiedzili zakład firmy Airbus w Bremie w Niemczech. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) we współpracy z NASA, a podczas niego załoga mogła opowiedzieć mediom o swoich doświadczeniach i postępach w pracach przygotowawczych. Wizyta była również okazją do obejrzenia modułu European Service Module (ESM), który jest wkładem ESA w konstrukcję Oriona i zapewnia energię elektryczną, wodę, tlen i azot, a także utrzymuje statek kosmiczny w odpowiedniej temperaturze i na kursie.

Przypomnijmy, że Artemis II będzie 10-dniową, załogową misją, podczas której czworo astronautów obleci Księżyc na wysokości 8900 km nad powierzchnią sprawdzając przy tym działanie kapsuły Orion oraz torując tym samym drogę do wyczekiwanego lądowania na Księżycu w ramach misji Artemis III. NASA opisuje, że lądowanie na powierzchni Srebrnego Globu odbędzie się w okolicach południowego bieguna, torując drogę do długotrwałej obecności człowieka na Księżycu.

Źródło: NASA

Czytaj też

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!