Reklama

NAUKA I EDUKACJA

Poznaliśmy członków załogi misji Artemis II.

Autor. NASA

W poniedziałek w godzinach wieczornych NASA oraz Kanadyjska Agencja Kosmiczna (CAS) podczas transmisji live przedstawiły społeczności międzynarodowej czterech członków załogi przyszłej misji Artemis II. Przypomnijmy, że w ramach projektu astronauci będą mieli za zadanie oblecenie Księżyca, sprawdzenie działania statku kosmicznego oraz utorowanie drogi do kolejnego etapu, jakim będzie przywrócenie człowieka na powierzchnię Srebrnego Globu.

Reklama

W poniedziałek, 3 kwietnia br. o godzinie 17 czasu polskiego rozpoczęła się transmisja na żywo zorganizowana przez NASA oraz Kanadyjską Agencję Kosmiczną (CAS), podczas której zostali przedstawieni światu członkowie załogi przyszłej misji Artemis II, która zakłada oblecenie Księżyca oraz utorowanie drogi do kolejnego etapu, jakim będzie przywrócenie człowieka na powierzchnię Srebrnego Globu. Bohaterami załogowego lotu będą astronauci Christina Hammock Koch, Victor Glover, Reid Wiseman oraz Jeremy Hansen z Kanady.

Reklama
Reklama

Wybór członków załogi Artemis II to niezwykle ważny moment dla całego programu Artemis i wszystkich podmiotów biorących w nim udział, w tym dla samych członków załogi. Przyjrzyjmy się zatem krótkiemu życiorysowi każdego z astronautów.

Czytaj też

Christina Hammock Koch to absolwentka North Carolina State University w Raleigh w Karolinie Północnej, gdzie zdobyła tytuły licencjata w dziedzinie inżynierii elektrycznej i fizyki oraz tytuł magistra w dziedzinie inżynierii elektrycznej. Pierwsza misja z jej udziałem rozpoczęła się w marcu 2019 roku, kiedy z kosmodromu Bajkonur na statku kosmicznym Sojuz MS-12 wraz z kosmonautą Roskosmosu Aleksiejem Owczininem i astronautą NASA Nickiem Hague'm udała się na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). W trakcie pobytu na placówce była członkiem Ekspedycji 59, 60 i 61, przeprowadzając szereg badań i eksperymentów. W trakcie Artemis II będzie specjalistą misji.

Jeremy Hansen to były pilot myśliwca CF-18 w Królewskich Kanadyjskich Siłach Powietrznych. W 2011 r. ukończył szkolenie dla kandydatów na astronautów i rozpoczął pracę w Centrum Kontroli Misji jako capcom — głos między Ziemią a Międzynarodową Stacją Kosmiczną. W swojej karierze współpracował z Europejską Agencją Kosmiczną oraz NASA, natomiast uczestnictwo w Artemis II będzie jego pierwszym lotem w kosmos. W trakcie swojej pracy uzyskał wiele wyróżnień, natomiast największym może być fakt, iż będzie pierwszym Kanadyjczykiem w historii, który wyruszył w stronę Księżyca. W trakcie Artemis II będzie pełnił rolę specjalisty misji.

Czytaj też

Victor Glover to pilot lotniczy marynarki wojennej oraz były pilot testowy w samolotach F/A-18 Hornet, Super Hornet i EA-18G Growler. Na astronautę NASA został wybrany w 2013 r., aby następnie odbyć szereg szkoleń w zakresie systemów Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, spacerów kosmicznych, robotyki itp. Posiada doświadczenie w lotach kosmicznych, ponieważ służył jako inżynier pokładowy na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w ramach Ekspedycji 64. W misji Artemis II będzie pilotem.

Reid Wiseman to astronauta NASA posiadający tytuł magistra inżynierii systemów na Johns Hopkins University w Baltimore. W przeszłości służył jako inżynier pokładowy na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w ramach Ekspedycji 40 i 41 od maja do listopada 2014 roku, przeprowadzając szereg badań. W misji Artemis II będzie pełnił rolę dowódcy.

Czytaj też

Start rakiety Space Launch System (SLS) z kapsułą Orion oraz czteroosobową załogą w ramach Artemis II będzie miał miejsce w 2024 r. z Centrum Kosmicznego im. Johna F. Kennedy'ego na Florydzie. Według założeń kapsuła Orion zostanie przetestowana przez załogę oraz kontrolerów misji z Centrum Lotów Kosmicznych imienia Lyndona B. Johnsona w Houston w Teksasie, którzy sprawdzą m. in. systemy komunikacyjne i nawigacyjne, aby potwierdzić ich gotowość do podróży na Księżyc.

Testy będą obejmowały również zachowanie samych astronautów, którzy w pewnym momencie misji zdejmą skafandry kosmiczne Orion Crew Survival System i pozostaną w kapsule w zwykłych ubraniach do momentu ponownego założenia kombinezonu, aby przygotować się do wejścia w atmosferę ziemską i wynurzenia z oceanu. W trakcie lotu, załoga oceni również działanie systemów podtrzymywania życia, niezbędnych do wytworzenia powietrza oraz usunięcia dwutlenku węgla i pary wodnej, wytwarzanych podczas oddychania, rozmowy lub ćwiczeń.

Czytaj też

Przypomnijmy, że Artemis II będzie 10-dniową, załogową misją, podczas której czworo astronautów obleci Księżyc na wysokości 8900 km nad powierzchnią sprawdzając przy tym działanie kapsuły Orion oraz torując tym samym drogę do wyczekiwanego lądowania na Księżycu w ramach misji Artemis III, która ma wystartować rok później, czyli w 2025 r. NASA opisuje, że lądowanie na powierzchni Srebrnego Globu odbędzie się w okolicach południowego bieguna, torując drogę do długotrwałej obecności człowieka na Księżycu.

Reklama

Komentarze

    Reklama