Reklama

Systemy Nośne

Artemis II: rakieta SLS coraz bliżej drugiego lotu

Rakieta nośna Space Launch System (SLS) przed startem misji Artemis I
Rakieta nośna Space Launch System (SLS) przed startem misji Artemis I
Autor. NASA

Wielkimi krokami zbliża się księżycowa misja Artemis II. W ostatnich tygodniach NASA opublikowała zdjęcia centralnego członu systemu nośnego Space Launch System (SLS), odpowiedzialnego za wyniesienie załogowej kapsuły Orion, która odbędzie lot dookoła Srebrnego Globu. Przedstawiona faza przygotowań dotyczyła połączenia wszystkich głównych struktur pierwszego stopnia amerykańskiej rakiety. Wynika z tego, że rdzeń systemu nośnego do misji Artemis II jest prawie w pełni zmontowany, oczywiście poza silnikami.

Reklama

W ostatnich tygodniach specjaliści z NASA Michoud Assembly Facility w Nowym Orleanie podzielili się ze światem informacjami, z których wynika, że rakieta Space Launch System (SLS) przeznaczona do załogowej misji Artemis II jest co raz bliżej osiągnięcia pełnej gotowości do startu, bowiem inżynierowie zintegrowali wszystkie pięć głównych elementów centralnego stopnia rakiety (core stage), poza czterema silnikami RS-25, które już wkrótce zostaną dodane do konstrukcji.

Reklama
Reklama

Jak czytamy w komunikacie NASA, sekcja silnikowa, znajdująca się w dolnej części wysokiego na 65 m stopnia jest najbardziej złożoną i skomplikowaną częścią głównego segmentu rakiety SLS. Przejście tego etapu oznacza, że można przejść do integracji z resztą podzespołów, które wezmą udział w drugiej misji Artemis, która powinna wystartować już w następnym roku. Wartym pokreślenia jest również fakt, że już za kilka dni NASA oraz Kanadyjska Agencja Kosmiczna (CSA) przedstawią czwórkę wytypowanych członków do tejże misji.

Czytaj też

Oprócz kilometrów kabli, setek czujników oraz wielu innych krytycznych elementów systemu, które będą odpowiedzialne m.in. za dostarczanie i kontrolowanie przepływu paliwa, sekcja silnika jest kluczowym punktem mocowania silników RS-25 i dwóch stałych boosterów rakietowych. Owe jednostki napędowe były używane w ponad 100 misjach promów kosmicznych, przez co uważa się, że są to najlepiej rozpoznane i zweryfikowane silniki rakietowe na świecie. Amerykańska agencja kosmiczna posiada w swoich magazynach egzemplarze tych elementów od momentu zakończenia Space Shuttle Program (SSP). Zostały one jednak zmodyfikowane z myślą o SLS.

SLS, NASA, Artemis II, kosmos, technologia, Księżyc
Główny stopień rakiety Space Launch System (SLS) dla misji Artemis II
Autor. NASA

Znajdujące się w pierwszym stopniu zbiorniki będą napełnione ciekłym wodorem oraz tlenem. Obie schłodzone substancje będą spalane przez silniki, co ma wygenerować prawie 9 mln N ciągu. W styczniu br. NASA poinformowała, że ocena i przegląd danych po misji Artemis I wykazały, że rakieta SLS spełniła lub nawet przekroczyła wszystkie oczekiwania dotyczące swojej wydajności. W komunikacie NASA czytamy, że wstępne dane po locie wskazują, że wszystkie systemy SLS działały wyjątkowo dobrze, oraz że nie są potrzebne jakiekolwiek zmiany w konstrukcji omawianego systemu nośnego przed kolejną misją - Artemis II.

Czytaj też

Przypomnijmy, że Artemis II będzie 10-dniową, załogową misją, podczas której czworo astronautów obleci Księżyc na wysokości 8900 km nad powierzchnią, sprawdzając przy tym działanie statku torując tym samym drogę do wyczekiwanego lądowania na Księżycu w ramach misji Artemis III. Ma ona wystartować rok później, czyli w 2025 r. NASA opisuje, że lądowanie na powierzchni Srebrnego Globu odbędzie się w okolicach południowego bieguna, torując drogę do długotrwałej obecności człowieka na Księżycu.

Odcisk buta Buzza Aldrina z Apollo 11 w księżycowym regolicie. Fot. NASA/Buzz Aldrin
Odcisk buta Buzza Aldrina z Apollo 11 w księżycowym regolicie. Fot. NASA/Buzz Aldrin

W ramach programu Artemis działa także Artemis Accords, czyli porozumienie z agencjami kosmicznymi poszczególnych krajów. Porozumienie to proponuje wspólne, ogólnie obowiązujące cywilne zasady oraz model współpracy międzynarodowej w przestrzeni kosmicznej, w szczególności przy eksploracji Księżyca, a później także Marsa. Artemis Accords odwołuje się do Traktatu o Przestrzeni Kosmicznej z 1967 r., którego stronami jest obecnie 112 państw, a także do innych konwencji ONZ. Wśród około 20 krajów, które podpisały porozumienie, jest Polska.

Czytaj też

Reklama
Reklama

Komentarze