Reklama

Rynek globalny

Zaprezentowano skafandry księżycowe dla misji Artemis III

Autor. NASA\Axiom Space

W ostatnich dniach podczas wydarzenia w Space Center Houston w Teksasie odbyła się prezentacja prototypów skafandrów kosmicznych, które zostaną użyte przez astronautów biorących udział w misji Artemis III. Projekt dla księżycowych wędrowców został przygotowany i wykonany przez amerykańską firmę Axiom Space, która dostała takie zlecenie od NASA. Zadanie opracowania skafandrów opiewało na 228,5 mln USD.

Reklama

W środę, 15 marca br. podczas wydarzenia w Space Center Houston w Teksasie miało miejsce zaprezentowanie prototypów skafandrów kosmicznych, w które zostaną wyposażeni astronauci w trakcie misji Artemis III, zakładającej lądowanie załogi na powierzchni Srebrnego Globu. Zgodnie z informacjami za przygotowanie i wykonanie projektu była odpowiedzialna amerykańska firma Axiom Space, która wykonała zadanie w ramach zawartego w 2022 r. kontraktu z NASA.

Reklama

Według informacji podanych na stronie producenta nowy skafander kosmiczny o nazwie Axiom Extravehicular Mobility Unit (AxEMU) ma zapewnić astronautom biorącym udział w misji Artemis III zaawansowane możliwości do eksploracji kosmosu. Wkład amerykańskiej firmy przyczyni się również do rozwijania stałej obecności człowieka na Księżycu, pozwalając osadnikom w codziennych czynnościach i pracy.

Autor. Axiom Space

Warto zaznaczyć, że w trakcie wydarzenia w Houston nie został zaprezentowany pełny model skafandra. Świadczy o tym fakt, iż wersja ta posiadała warstwę zewnętrzną w kolorze czarnym z uwagi na zamiar zakrycia niektórych elementów projektu. Oryginalny egzemplarz będzie pokryty kolorem białym, aby chronić astronautów przed nadmiernym ciepłem wytwarzanym przez Słońce podczas spacerów na Srebrnym Globie.

Reklama

Czytaj też

Producent podkreślił kilka walorów projektu, czego przykładem jest zwiększony rozmiar i możliwość regulacji, co ma zapewnić załodze doskonałe dopasowanie, jednocześnie zwiększając ich komfort i elastyczność przy wykonywaniu zadań. W porównaniu do poprzednich skafandrów zwiększone zostało bezpieczeństwo, ograniczając wpływ pojedynczej awarii na resztę systemu. AxEMU ma być również znane z zapewniania mobilności i zwinności podczas eksploracji oraz wielofunkcyjność dla każdej misji na Srebrnym Globie, która wiązałaby się z ryzykiem styczności z regolitem księżycowym.

Opracowanie projektu przez Axiom Space zostało zawarte w kontrakcie zawartym pomiędzy firmą a amerykańską agencją kosmiczną w 2022 r. Wartość zadania wynosi 228,5 mln USD w ramach wartego 1,26 mld USD kontraktu. W przeszłości NASA podejmowała próby zaprojektowania i wykonaniu skafandrów kosmicznych, czego przykładem jest Exploration Extravehicular Mobility Unit (xEMU). Program ten jednak zawiódł, więc amerykańska agencja kosmiczna zdecydowała na znalezienie zewnętrznego wykonawcy.

Warto pokreślić, że firma Axiom Space nie jest odpowiedzialna tylko za przygotowanie i wykonanie projektu skafandra kosmicznego, ale również za projektowanie, rozwój, kwalifikację, certyfikację i produkcję kombinezonów kosmicznych do treningu oraz sprzętu pomocniczego, w tym narzędzi, umożliwiających przeprowadzenie misji Artemis III. Przed samym startem trzeciego etapu misji Artemis, Axiom Space przetestuje kombinezon w środowisku przypominającym kosmiczne.

Czytaj też

Pomimo, że głównym tematem artykułu jest opracowanie skafandrów kosmicznych dla astronautów misji Artemis III, warto zauważyć, iż po zakończeniu tego etapu NASA planuje zlecać przyszłe usługi w ramach kontraktu Exploration Extravehicular Activity Services (xEVAS). Umowy te dotyczą nie tylko misji na Srebrnym Globie, ale również na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Przykładem tego jest przyznanie w ostatnim czasie zlecenia Collins Aerospace, która również konkuruje w ramach kontraktu xEVAS, na opracowanie nowych skafandrów kosmicznych dla astronautów do noszenia podczas spacerów na stacji kosmicznej. Obaj dostawcy będą rywalizować o przyszłe zlecenia na usługi spacerów kosmicznych (EVA) i spacerów po Księżycu.

Projekt Artemis zakłada powrót człowieka na Srebrny Glob. Po udanym zakończeniu pierwszego etapu misji zakłada się, że Artemis II powinna zostać zrealizowana już w następnym roku. Będzie to 10-dniowa załogowa misja, podczas której czworo astronautów obleci Księżyc na wysokości 8900 km nad powierzchnią, sprawdzając przy tym działanie statku torując tym samym drogę do wyczekiwanego lądowania na Księżycu w ramach misji Artemis III. Ma ona wystartować rok później, czyli w 2025 r. NASA opisuje, że lądowanie na powierzchni Srebrnego Globu odbędzie się w okolicach południowego bieguna.

Czytaj też

Reklama
Reklama

Komentarze