Reklama

Świat

Biały Dom za zwiększeniem finansowania NASA w 2024 r.

Autor. President Biden/Twitter

W ostatnim czasie Biały Dom opublikował propozycję budżetu dla departamentów, agencji oraz innych ośrodków na 2024 r. W dokumencie, jak co roku, nie mogło zabraknąć miejsca dla NASA oraz trwających i przyszłych misji kosmicznych. Według podanych informacji Biały Dom wnioskuje o 27,2 mld USD dla amerykańskiej agencji kosmicznej.

Reklama

NASA to kluczowy amerykański ośrodek jeśli chodzi o eksplorację kosmosu i rozwój nowych technologii. Co roku, w pierwszych miesiącach Biały Dom publikuje dokument obejmujący propozycję budżetu dla departamentów, agencji lub innych ośrodków z różnych dziedzin. Tegoroczne dane podane przez rząd amerykański zakładają kwotę 27, 2 mld USD dla amerykańskiej agencji kosmicznej, w tym finansowanie obecnych oraz przyszłych misji kosmicznych. Warto zauważyć, że propozycja stanowi wzrost o 1,8 mld USD lub 7 % w stosunku do uchwalonej sumy z 2023 roku.

Reklama
Reklama

W pierwszej kolejności dokument wydany przez Biały Dom odnosi się do programu Artemis, który według decydentów politycznych odniósł znaczący sukces w pierwszej fazie całego projektu. Propozycja zakłada kwotę 8,1 mld USD, co stanowi wzrost od uchwalonego budżetu w tym zakresie na 2023 r. o około 500 mln USD. W tym roku podatkowym bowiem, Kongres zatwierdził kwotę 7,469 mld USD na sektor programów i technologii służących do eksploracji kosmosu, tj. kapsuła Orion, system nośny Space Launch System (SLS), Exploration Ground Systems i Artemis Campaign Development. Propozycja na 2024 r. zakłada natomiast finansowanie rakiet, pojazdów załogowych, lądowników księżycowych, skafandrów kosmicznych i inne systemów potrzebnych do okrążenia Księżyca przez astronautów podczas misji Artemis II.

Czytaj też

Biały Dom odnosi się również do misji eksploracyjnych na Marsie, w szczególności projekcie Mars Sample Return, w ramach którego na Ziemię powrócą próbki marsjańskich skał i gleby. Propozycja budżetu przewiduje 949 mln USD. Warto również zauważyć, że dokument zakłada wsparcie dla NASA w ramach współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną w zakresie misji łazika ExoMars, która wcześniej była realizowana z Rosją.

Autor. NASA

W opublikowanym dokumencie nie mogło zabraknąć finansowania programów, które pomogłyby w lepszym zrozumieniu naszej planety oraz sprzyjałyby ochronie środowiska. Na program nauk o Ziemi, w tym w kolejną generację satelitów Landsat i Obserwatorium Systemu Ziemi zaproponowano 2,5 mld USD. Jeśli chodzi natomiast o kwestie środowiskowe, ponad 500 mln USD w pakiet technologii niezbędnych do osiągnięcia celu zerowej emisji dwutlenku węgla do 2050 r., w tym w hybrydowo-elektryczne silniki odrzutowe o mocy wystarczającej do zastąpienia konwencjonalnych silników w samolotach komercyjnych.

Czytaj też

Biały Dom planuje również zachęcić większą ilość studentów do udziału w projektach agencji amerykańskiej w zakresie nauki, technologii, inżynierii i matematyki (STEM), przeznaczając kwotę 158 mln USD dla biura zaangażowania STEM w NASA, czyli 14 mln USD powyżej poziomu uchwalonego na 2023 r.

Ostatnie deklaracje amerykańskie wskazują na gotowości do utrzymywania Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) do 2030 roku, a więc konieczne wydaje się opracowywanie nowych środków działania, tj. przechodzenie na nowe placówki orbitalne. Biały Dom również poruszył tę sprawę w omawianym dokumencie przeznaczając 180 mln USD na rozpoczęcie prac nad nowym holownikiem kosmicznym, który mógłby posłużyć do deorbitacji ISS. NASA bowiem rozważała różne statki kosmiczne, w tym rosyjski Progress. Wydaje się jednak, że urządzenia te nie byłyby w stanie sprostać zadaniu, w wyniku czego w dokumencie przeznaczono kwotę na opracowanie nowego holownika.

Wielkim problem w przestrzeni kosmicznej stanowią śmieci kosmiczne, które mogą stworzyć zagrożenie dla satelitów. Biały Dom w swoim dokumencie przeznaczył także 39 mln USD na zbadanie metod zmniejszania zagrożenia na orbicie okołoziemskiej i wspieraniu rozwoju innowacyjnych do tego rozwiązań. Jeśli chodzi o inne kwestie technologiczne NASA, omawiany dokument przeznacza 1,39 mld USD, czyli o 190 mln USD powyżej uchwalonego w 2023 roku poziomu. Inwestycja ta ma na celu wsparcie badań i rozwoju nowych technologii, które zwiększyłyby możliwości USA w zakresie misji eksploracji kosmosu i stworzyłyby miejsca pracy dzięki rozwojowi komercyjnych firm kosmicznych, które zarówno wykorzystywałyby, jak i dostarczały nowe technologie.

Czytaj też

Reklama

Komentarze

    Reklama