Reklama

Świat

Dziesiątki miliardów na sektor kosmiczny w budżecie USA

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

W grudniu 2022 r. w Stanach Zjednoczonych przyjęto projekt ustawy budżetowej na rok fiskalny 2023 r. Ustawa zapewni NASA około 25,4 miliardów USD, natomiast wydatki na Siły Kosmiczne USA, będące rodzajem sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych obejmą 26,3 miliardów USD.

Reklama

Uchwalona ustawa o wydatkach na rok fiskalny 2023 zapewni NASA ponad 25 miliardów USD. Kwota ta jest jednak mniejsza niż ta, o którą wnioskował Biały Dom, czyli blisko 26 miliardów USD. Ostateczna wersja ustawy o wydatkach została przygotowana 20 grudnia br., i zaakceptowana przez Izbę Reprezentantów oraz Senat trzy dni później. Przypadający agencji budżet w zbiorczym zestawieniu to wzrost o 5,6% w stosunku to około 24 miliardów USD, które agencja otrzymała w ubiegłym roku fiskalnym. Ustawie o wydatkach towarzyszył specjalny raport, który odnosił się do wielu misji planowanych przez NASA.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Przyjrzyjmy się zatem środkom przeznaczonym na niektóre sektory działalności NASA. Ustawa zakłada przekazanie około niż 90 milionów USD na misję Near Earth Object (NEO) Surveyor, czyli ponad dwa razy więcej niż wnioskowała NASA (40 milionów USD). Kongres zaznaczył jednak, że przywiązuje dużą wagę do sukcesu tej związanej z badaniem potencjalnie niebezpiecznych obiektów w pobliżu Ziemi misji i rozpoczęcia jej wcześniej niż planowano. Ponadto raport potwierdza przerwanie misji GeoCarb, której zadaniem było monitorowanie poziomu gazów cieplarnianych. Argumentacja odnosi się do opóźnień i wzrostu kosztów misji, dlatego zdecydowano przekazać 20 milionów USD na tzw. koszty zamknięcia. Sektor programów naukowych dla NASA otrzyma kwotę w wysokości 7,795 miliardów USD, czyli o 200 milionów mniej niż wnioskowano.

Warto również przyjrzeć się sektorowi programów eksploracyjnych, tj. Orion, Space Launch System, Exploration Ground Systems i Artemis Campaign Development. Łączny budżet na te cele opiewa na 7,469 miliardów USD. Reszta przyznanej kwoty została podzielona na inne dziedziny, np. operacje kosmiczne, technologie lub bezpieczeństwo.

Czytaj też

Z przyjęcia ustawy przez Kongres zdecydowanie mogą cieszyć się Siły Kosmiczne Stanów Zjednoczonych (US Space Force). Zgodnie z decyzją ich budżet na rok fiskalny 2023 wyniesie 26,3 miliardów USD, co stanowi wzrost w zestawieniu do poprzedniego roku, kiedy amerykańskie Siły Kosmiczne otrzymały trochę ponad 18 miliardów USD. Kwota jest również wyższa, niż wnioskowana przez Prezydenta Bidena (24,5 miliardów USD). Większość z różnicy pomiędzy budżetem zeszłorocznym a tegorocznym przeznaczona jest na nowe satelity. Z kolei

ponad 500 milionów USD przydzielono utworzonej w 2019 r. Agencji Rozwoju Kosmicznego (Space Development Agency, SDA), która odpowiada za rozwój technologii i opracowanie strategii w przyszłych konfliktach. Warto podkreślić, że SDA została przekazana US Space Force w październiku br.

Federalna Administracja Lotnictwa (FAA) otrzymała natomiast kwotę ponad 37 milionów USD. Zostanie ona przeznaczona w dużej mierze na personel zajmujący się licencjonowaniem i innymi działaniami regulacyjnymi. Przydzielona kwota jest wyższa o ponad 5 milionów USD niż ta z roku fiskalnego 2022, natomiast niższa niż żądane 42,504 milionów USD.

Czytaj też

Administracja prezydenta Bidena zażądała również zwiększenia środków dla Biura Handlu Sektora Kosmicznego (Office of Space Commerce), pozostającego w gestii agencji NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administration). W ustawie o wydatkach na rok fiskalny 2022 biuro otrzymało kwotę w wysokości 16 milionów USD, natomiast w tym roku administracja prezydenta zażądała podniesienia budżetu do 87,7 milionów USD. Kongres zgodził się zwiększyć wydatki, ale do wysokości 70 milionów USD. Misją Office of Space Commerce jest tworzenie warunków dla wzrostu gospodarczego i postępu technologicznego w amerykańskim przemyśle kosmicznym. $$

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!