Świat
Kongres USA: dodatkowe fundusze na wojskowe programy kosmiczne
Amerykański senat przedstawił w ostatnim czasie 12 projektów ustaw w ramach projektu budżetu na 2023 r. Komisja ds. środków finansowych w Izbie Reprezentantów zarekomendowała zwiększenie finansów wojskowych programów kosmicznych o ponad 2 mld USD. Co ciekawe, wnioskowała o to wcześniej administracja Joe Bidena.
Obecna sytuacja na świecie motywuje międzynarodowe władze do zwiększania swoich wydatków na cele obronnościowe. Stany Zjednoczone będące w dalszym ciągu zdecydowanym hegemonem w tej kwestii stale nadają tempo militarnego, jak i technologicznego rozwoju. Wraz z dniem 28 lipca br. przewodniczący senackiej komisji ds. środków finansowych USA Patrick Leahy przedstawił pakiet środków na nadchodzący rok budżetowy o wartości prawie 1,7 bln USD. Na tę sumę składają się m.in. właśnie wydatki na obronność, które zgodnie z dokumentem zostały zwiększone o 8,7% względem ubiegłego roku.
Izba zarekomendowała ustanowienie budżetu Departamentu Obrony w nadchodzącym roku (zaczynającym się w październiku br.) w wysokości 792 mld USD. W ramach tego uwzględniono dodatkowe 2 mld USD więcej na wojskowe programy kosmiczne, a jest to więcej niż zakładał projekt ustawy zaproponowany przez administrację Joe Bidena, która została ogłoszona pod koniec marca br. Jest to argumentowane m.in. potrzebą zwiększenia liczby urządzeń systemu wczesnego ostrzegania oraz, co ważne w tym kontekście, jeszcze większe rozwinięcie możliwości wynoszenia satelitów na orbitę.
Czytaj też
Zagłębiając się w szczegóły dodatkowych funduszy przeznaczonych na cele wojskowe w domenie kosmicznej, zwróćmy uwagę, na co zostały przeznaczone konkretne kwoty. Największa część, bowiem aż 400 mln USD przypisano potrzebie pozyskania w trybie przyspieszonym nowych satelitów śledzących dla amerykańskiego Dowództwa Indo-Pacyfiku (USINDOPACOM). W drugiej kolejności widnieje kwota 300 mln USD, która dotyczy rozbudowy konstelacji wczesnego ostrzegania Sił Kosmicznych (USSF), dla których przyznano także dodatkowe 250 mln USD na szkolenia oraz infrastrukturę testową.
Space Development Agency (SDA) miałaby otrzymać 216 mln USD na przeprowadzenie dwóch dodatkowych startów w celu przyspieszenia procesu rozmieszczania urządzeń wykrywających zagrożenia hipersoniczne na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO). W kontekście startów urzędnicy zaproponowali dodatkowe 100 mln USD na program Tactically Responsive Launch, który dotyczy poprawy krajowych zdolności do szybkiego wynoszenia satelitów na orbitę.
Władze wymagają także, aby agencje inwestowały więcej pieniędzy na zwiększenie odporności i poziomu ochrony ważnych satelitów, w tym celu dodały do budżetu również 250 mln USD. Urzędnicy wyrazili także potrzebę rozwoju technologii dla amerykańskich Sił Kosmicznych, która miałaby wzmocnić bezpieczeństwo cybernetyczne oraz poprawę świadomości sytuacyjnej na orbicie księżycowej. Na te cele miałoby zostać przeznaczonych dodatkowych ponad 100 mln USD.
Czytaj też
Poparcie komisji dla orbitalnych systemów ostrzegania i śledzenia pocisków pojawia się ze względu na rosnące zagrożenie ze strony głównych przeciwników w domenie kosmicznej (Chin i Rosji), które rozwijają i demonstrują broń hipersoniczną, pokazując tym samym władzom w Waszyngtonie, że są w stanie zagrozić amerykańskim interesom. Działania militarne prowadzone przez Rosję na Ukrainie tylko potwierdzają potrzebę rozbudowy systemów obronnych. Stany Zjednoczone nie mogą sobie pozwolić na jakiekolwiek braki względem rywali w kwestii obrony swojego kraju, więc nie ma się co dziwić, że władze są zdeterminowane do przeznaczania na ten cel coraz większych funduszy.