Reklama

Świat

Projekt budżetu USA. NASA z większym finansowaniem

Fot. The White House/Flickr
Fot. The White House/Flickr

Administracja urzędującego prezydenta Joe Bidena w ostatnich dniach opublikowała projekt ustawy budżetowej na rok fiskalny 2024. Z dokumentu wynika, że amerykańska agencja kosmiczna (NASA) miałaby otrzymać 26 mld USD, co miałoby stanowić teoretyczny powrót do finansowania agencji na wzór tego z przełomu lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych. Jest to prawie 2 mld USD więcej, niż tegoroczny budżet agencji. Zwiększenie przeznaczanych środków ma na celu m.in. wsparcie programu Artemis.

Reklama

Wraz z końcem marca tradycyjnie została ogłoszona propozycja budżetu na rok fiskalny 2023. Obecny prezydent Stanów Zjednoczonych – Joe Biden – postanowił zwiększyć środki przeznaczane na badania, naukę i rozwój technologii kosmicznych, które stanowią podstawę dalszej, amerykańskiej eksploracji kosmosu. Projekt przedstawiony przez administrację Bidena zapowiada zwiększone finansowanie NASA z poziomu od. 24 mld USD do pułapu 26 mld USD, co oznaczałoby to wzrost o 8 procent względem obecnego finansowania.

Reklama

Czytaj też

Reklama

W dokumencie czytamy, że propozycja przewiduje przydział 7,5 mld USD do programu Artemis, który umożliwiłby amerykańskim astronautom powrót na Księżyc już w 2025 r. Kolejne 4,7 mld USD ma zostać poświęcone finansowaniu rozwoju statku kosmicznego Orion, rakiety Space Launch System (SLS), zaś 779 mln USD miałoby trafić do przyszłej księżycowej stacji orbitalnej Lunar Gateway. 486 mln dolarów zostałoby przeznaczone na pracę nad robotami księżycowymi. Co ciekawe, 1,49 mld USD zarezerwowano na wsparcie niedawno ogłoszonego drugiego lądownika księżycowego.

Ilustracja: NASA
Ilustracja: NASA

Osobną kwestię poświęcono eksploracji Marsa, a mianowicie misji Mars Sample Return zakładającej powrót marsjańskich próbek na Ziemię. Na to przedsięwzięcie ma być przeznaczone 822 mln USD. Zebranie próbek pozwoli naukowcom odpowiednio przygotować się do pierwszej, załogowej misji na tą planetę. Obecne plany zakładają powrót próbek na Ziemię przed 2033 r.

Autor. NASA

Wniosek zawiera także propozycje zagospodarowania 2,4 mld USD na satelity obserwacji ZIemi, 1,4 mld USD na badania i rozwój technologii kosmicznych, 970 mln USD na aeronautykę (w tym 500 mln USD na zmniejszenie wpływu lotnictwa na klimat) oraz 224 mln USD na wsparcie rozwoju komercyjnych stacji kosmicznych, które mają w najbliższej przyszłości zastąpić Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS).

Propozycja budżetu spotkała się z pozytywnym odbiorem ze strony przemysłu kosmicznego. Zwiększenie środków przeznaczanych na eksplorację, naukę i technologię może zaowocować zwiększeniem możliwości badań Układu Słonecznego i głębokiego kosmosu. "To sygnał poparcia dla naszych misji i nowej ery w badaniach i odkryciach" – skomentował administrator NASA Bill Nelson.

Czytaj też

Opisywany wniosek musi jeszcze zostać zatwierdzony przez amerykański Kongres. Jeżeli tak się stanie, to zacznie obowiązywać w momencie rozpoczęcia nowego roku fiskalnego 2023, co nastąpi w dniu 1 października br.

Reklama

Rok dronów, po co Apache, Ukraina i Syria - Defence24Week 104

Komentarze

    Reklama