Reklama

Technologie wojskowe

Amerykanie testują nowy silnik do pocisków międzykontynentalnych

Autor. U.S. Air Force

Siły Powietrzne USA (US Air Force) przeprowadziły pierwszą statyczną próbę ogniową silnika, który będzie napędzał międzykontynentalny pocisk balistyczny (ICBM) nowej generacji - LGM-35A Sentinel. Przypomnijmy, że nowe rozwiązanie ma zastąpić rakiety Minuteman III, które są wykorzystywane w amerykańskiej armii od ponad 50 lat. Modernizacja ma zakończyć się do końca lat 30. XXI wieku.

Reklama

2 marca br. na terenie amerykańskiego ośrodka Promontory w stanie Utah przeprowadzono pierwszy pełnowymiarowy test statyczny jednostki napędowej, która zostanie wykorzystana do międzykontynentalnego pocisku balistycznego (ICBM) nowej generacji - LGM-35A Sentinel produkcji Northrop Grumman. Jak czytamy w komunikacie firmy, silnik pracował w odpowiedni sposób przez przewidywany czas i spełnił parametry wydajności oraz cele w oczekiwanych zakresach, natomiast była to pierwsza z kilku zaplanowanych prób, które potwierdzą gotowość do zastosowania opisywanej technologii.

Reklama
Reklama

System międzykontynentalnych pocisków balistycznych Sentinel jest programem Sił Powietrznych USA mającym na celu modernizację lądowej części triady strategicznej, zastępując system Minuteman III, który jest w użyciu od ponad pół wieku. Nowe rozwiązanie ma zapewnić ciągłość strategicznego odstraszania i będzie kosztować znacznie mniej niż przedłużenie żywotności obecnej floty, składającej się ze starzejącego się Minutemana III. Ten system będzie wysoce odpornym i skutecznym środkiem odstraszającym, który zapewni nam i naszym sojusznikom globalną stabilność na nadchodzące dziesięciolecia." - oznajmił jakiś czas temu gen. J.Cotton, będący szefem Dowództwa Strategicznego Stanów Zjednoczonych (United States Strategic Command).

Czytaj też

Kilka tygodniu temu firma Northrop Grumman poinformowała także o pomyślnym zakończeniu serii testów w tunelach aerodynamicznych opisywanego pocisku ICBM LGM-35A Sentinel. Ogłoszono wtedy, że kampania testowa trwającą prawie rok zweryfikowała cyfrowe modelowanie i symulacje oraz dowiodła dojrzałości konstrukcyjnej pocisku. Podczas siedmiu kampanii testowych wykorzystano różne warunki atmosferyczne, obciążenie i prędkość. Testy tego typu są wczesnym krokiem w każdym programie rozwoju pocisków rakietowych, gdyż określają, jak dane rozwiązanie technologiczne będzie zachowywało się podczas różnych faz lotu.

Służba pocisków LGM-35A Sentinel jest obecnie szacowana do końca 2070 r. O kontrakt na opracowanie nowych rakiet rywalizowały ze sobą firmy Boeing i Northrop Grumman, lecz w 2019 r. podjęto decyzję, że to właśnie druga z wymienionych spółek zajmie się tym zadaniem. Nowe pociski trafią oczywiście do baz, w których obecnie stacjonują pociski LGM-30G, czyli kolejno do F.E. Warren w stanie Wyoming, Malmstrom w Montanie oraz Minot w Dakocie Północnej.

Czytaj też

Northrop Grumman kieruje ogólnokrajowym zespołem, w skład którego wchodzą firmy z całego przemysłu obronnego, inżynieryjnego i budowlanego w ramach kontraktu na rozwój i produkcję pocisków Sentinel. W programie bierze udział ponad 10 tys. osób w całych USA, które bezpośrednio pracują nad tym niezwykle istotnym dla bezpieczeństwa kraju projektem. Ostatnie pomyślne testy omawianej technologii pomagają przejść do następnych faz rozwojowych.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!