Reklama

Technologie wojskowe

Amerykanie kupują satelity przeciwrakietowe

Autor. Raytheon Technologies

Firma Raytheon Technologies poinformowała o otrzymaniu kontraktu wartego ponad 250 mln USD na budowę siedmiu satelitów, które będą częścią konstelacji wojskowej, odpowiedzialnej za śledzenie pocisków balistycznych, a także wsparcia działań lądowych z niskiej orbity okołoziemskiej (LEO). Rozwijany projekt ma na celu zwiększenie możliwości świadomości sytuacyjnej USA.

Reklama

Wraz z początkiem marca br. firma Raytheon Technologies oznajmiła, że amerykańska Agencja Rozwoju Przestrzeni Kosmicznej (Space Development Agency) przyznała spółce kontrakt o wartości ponad ćwierć miliarda dolarów na budowę i dostarczenie siedmiu jednostek satelitarnych przeznaczonych do wsparcia przyszłej superkonstelacji kilkuset niewielkich satelitów wczesnego ostrzegania i przesyłu danych, która będzie niezwykle ważnym elementem zdolności obronnych Stanów Zjednoczonych.

Reklama

Oprócz zdolności do wykrywania i śledzenia nadlatujących rakiet hipersonicznych oraz pocisków balistycznych z poziomu niskiej orbity okołoziemskiej dzięki nowym urządzeniom, kontrakt zawiera także zobowiązanie do wsparcia kampanii startowej oraz operacji naziemnych. Po umieszczeniu na LEO konstelacja stanie się płaszczyzną satelitów zapewniających system wczesnego ostrzegania dla amerykańskiego Departamentu Obrony. Należy przy tym podkreślić, że program jest kluczowym elementem architektury kosmicznej pod nazwą Proliferated Warfighter Space Architecture (PWSA).

Czytaj też

Siedem satelitów od Raytheon Technologies stanie się elementami pierwszej operacyjnej warstwy o nazwie Tracking Layer Tranche 1, która oprócz urządzeń Raytheona, będzie zawierać 14 satelitów wykonanych przez Northrop Grumman i 14 wykonanych przez L3Harris. SDA pierwotnie planowała mieć tylko 28 satelitów w Transzy 1, ale była w stanie dodać siedem kolejnych po tym, jak Kongres zwiększył budżet agencji na obecny rok o 250 mln USD, aby opłacić opisywany kontrakt. Według obecnych planów wynoszenie pierwszych jednostek od Raytheon rozpocznie się w kwietniu 2025 r.

Reklama

Raytheon poinformował w swoim komunikacie prasowym, że firma wykorzysta istniejące projekty, dostępne produkty i komponenty, aby zmniejszyć ryzyko techniczne i przyspieszyć proces dostaw. W siedmioelementowej konstelacji satelitów znajdzie się czujnik podczerwieni Wide Field of View o szerokim polu widzenia właśnie od firmy Raytheon, mikrosatelita klasy Saturn firmy Blue Canyon Technologies oraz rozwiązania elektroniczne firmy SEAKR Engineering.

Czytaj też

Satelity najbliższej, zerowej transzy, mają zostać wyniesione na orbitę jeszcze w tym miesiącu, najpewniej przy pomocy systemu Falcon 9 firmy SpaceX, z bazy sił USSF Vandenberg. Jest to małe opóźnienie względem wcześniejszych planów, natomiast związane z potrzebą dokonania dokładnych analiz przed tym przedsięwzięciem.

Z dostępnych danych wynika, że transza 0 ma zawierać w sumie 28 satelitów - 20 w warstwie transportowej, odpowiedzialnej za komunikację i transmisję danych, oraz 8 w warstwie śledzącej, przeznaczonej do ostrzegania przed rakietami. Założeniem przyświecającym projektowi jest stworzenie rozległej sieci tanich, szybko zastępowalnych satelitów korzystających z technologii dostępnych na otwartym rynku.

Czytaj też

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!