Świat
Niemcy w Artemis Accords
W czwartek (14 września br.) Niemcy podpisały porozumienie Artemis Accords, stając się tym samym 29 państwem-sygnatariuszem międzynarodowego dokumentu określającego ramy współpracy w cywilnej eksploracji i pokojowym wykorzystaniu Księżyca, Marsa i innych ciał niebieskich.
W czwartek, 14 września w rezydencji ambasadora niemieckiego w Waszyngtonie dyrektor generalny Niemieckiej Agencji Kosmicznej (DLR), Walther Pelzer podpisał porozumienie Artemis Accords, czyli międzynarodowy dokument określający ramy współpracy w cywilnej eksploracji i pokojowym wykorzystaniu Księżyca, Marsa i innych ciał niebieskich. W wydarzeniu udział wzięli również Jennifer Littlejohn, asystent sekretarza Departamentu Stanu USA; Chirag Parikh, sekretarz wykonawczy Krajowej Rady Kosmicznej USA; Andreas Michaelis, niemiecki ambasador w Stanach Zjednoczonych oraz dr Anna Christmann, Koordynator Rządu Federalnego ds. Niemieckiej Polityki Lotniczej i Kosmicznej. Podczas podpisywania obecny był również administrator NASA - Bill Nelson.
Jak zauważył Bill Nelson, Niemcy od dawna są jednym z najbliższych partnerów międzynarodowych NASA. Podpisanie porozumienia przez jednego z liderów europejskiego sektora kosmicznego pokazuje "przywództwo teraz i w przyszłości - przyszłości zdefiniowanej jako nieograniczone możliwości w kosmosie i obietnica dobrej woli tutaj na Ziemi".
Czytaj też
Dyrektor generalny Niemieckiej Agencji Kosmicznej stwierdził natomiast, że Stany Zjednoczone i Niemcy już od dłuższego czasu owocnie współpracują w ramach rozwoju technologii kosmicznych. Wskazał, że doskonałym przykładem jest udział niemieckich firm w programie Artemis, gdzie są one głównymi dostawcami wielu komponentów dla kluczowych technologii. "Artemis Accords oferują wiele nowych możliwości dla badań przemysłu i naukowych w Niemczech, a ostatecznie także w całej Europie" - dodał.
Niemcy to jeden z liderów europejskiego sektora kosmicznego nie tylko pod względem projektów, jakich podejmują się rodzime firmy, ale również z uwagi na wysokość składki, jako członek Europejskiej Agencji Kosmicznej. Jak podał portal Spacenews.com , podczas listopadowego szczytu ministerialnego Niemcy przekazały Europejskiej Agencji Kosmicznej 3,5 miliarda EUR. Kraj ten nie ujawnił jednak, dlaczego podpisanie Artemis Accords nastąpiło tak późno.
Czytaj też
Artemis Accords to porozumienie ustanowione przez NASA, w koordynacji z Departamentem Stanu USA, w 2020 r. zapisy porozumienia odwołują się do Traktatu ONZ o przestrzeni kosmicznej z 1967 r. i głównych konwencji ONZ, a mianowicie podstaw międzynarodowego prawa kosmicznego. Pierwszymi państwami, które podpisały porozumienia były Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Kanada, Australia, Japonia, Włochy, Luksemburg i Zjednoczone Emiraty Arabskie.
Źródło: Space24.pl / NASA / DLR