Reklama

NAUKA I EDUKACJA

Naukowcy z Europy i Chin przygotowują wspólną misję

Autor. National Space Science Center, CAS

W ostatnim czasie naukowcy z Europejskiego Centrum Badań i Technologii Kosmicznych (ESTEC) przeprowadzili wspólnie z badaczami z Chińskiej Akademii Nauk (CAS) serię testów polegających na integracji urządzenia SMILE z adapterem ładunku użytecznego dla systemu nośnego Vega-C. Według obecnych planów, start misji mającej na celu wyniesienie na orbitę omawianego satelity odbędzie się w kwietniu 2025 r.

Reklama

W lutym br. zespół naukowców z Europejskiego Centrum Badań i Technologii Kosmicznych (ESTEC), który jest jednym z oddziałów ESA z siedzibą w holenderskim Noordwijk, przeprowadził wspólnie z badaczami z Chińskiej Akademii Nauk (CAS) serię testów integracyjnych satelity SMILE z adapterem ładunku użytecznego dla rakiety Vega-C. To pierwszy raz, kiedy chiński zespół przeprowadził takie testy w jednej z oddziałów ESA.

Reklama
Reklama

W ramach badań naukowcy zajęli się w dwukrotnym testem dokowania satelity do adaptera ładunku użytecznego, separacją oraz testem zderzenia, sprawdzającym wytrzymałość urządzenia. Wynik testu zweryfikował tym samym dopasowanie satelity SMILE z systemem nośnym od firmy Arianespace oraz niezawodność mechanizmu separacji. Warto zauważyć, że oprócz naukowców z ESA oraz CAS, w testach uczestniczyli także inżynierowie firm Arianespace oraz Airbus.

Autor. National Space Science Center, CAS

Czytaj też

Zgodnie z dalszymi planami rozwojowymi, zespół specjalistów z Chin i Europy uda się na kolejne testy w kwietniu tego roku do Hiszpanii, a także do Niemiec w maju i wrześniu. Według najnowszych informacji podanych przez chińską stronę projektu, misja SMILE powinna wyruszyć w kwietniu 2025 r. i potrwać trzy lata.

Solar wind Magnetosphere Ionosphere Link Explorer (SMILE) to wspólna misja naukowa Chińskiej Akademii Nauk (CAS) i Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), która będzie badać środowisko magnetyczne Ziemi (magnetosferę) w skali globalnej. Pozwoli naukowcom na pełniejsze zrozumienie interakcji Słońce-Ziemia, a zrobi to przez obserwowanie przepływu naładowanych cząstek wyrzucanych ze Słońca w przestrzeń międzyplanetarną (wiatr słoneczny) i badanie ich interakcji z przestrzenią wokół naszej planety.

Autor. National Space Science Center, CAS

Czytaj też

Misja została wybrana w 2015 roku spośród 13 wspólnych propozycji chińsko-europejskich. SMILE pierwotnie celował w start na rakiecie Vega-C z europejskiego kosmodromu w Kourou w 2021 roku, ale napotkał na swojej drodze szereg opóźnień. Realizowany projekt naukowy może być jednym z kilku w ramach współpracy pomiędzy ESA i CAS. Z dostępnych informacji wynika, że chińskie zespoły naukowców rozpoczęły badania nad niektórymi propozycjami, w tym nad misją Discovering the Sky at the Longest Wavelength (DSL), która zakłada wysłanie zestawu 10 małych satelitów na orbitę księżycową, używając Srebrnego Globu jako osłony przed zakłóceniami z Ziemi do badania słabych sygnałów z wczesnego Wszechświata.

Warto jednak zaznaczyć, że w ostatnim czasie byliśmy świadkami osłabnięcia współpracy na linii ESA-Chiny w domenie kosmicznej. W ostatnim czasie w Paryżu miała miejsce konferencja prasowa przedstawicieli Europejskiej Agencji Kosmicznej. W trakcie wydarzenia Josef Aschbacher, dyrektor generalny ESA, oświadczył, że Agencja nie ma obecnie środków, ani politycznej woli na uczestniczenie przy projekcie chińskiej stacji kosmicznej Tiangong i nie wyśle na nią swoich astronautów. Pomimo tego jednak, ESA kontynuuje współpracę w ramach niektórych projektów naukowych.

Czytaj też

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!