Reklama

Zagrożenia kosmiczne

Chiny inwestują w obserwację głębokiej przestrzeni kosmicznej

Autor. Beijing Institute of Technology

W ubiegły wtorek Chiny rozpoczęły drugą fazę projektu „China Compound Eye”, który zakłada budową kompleksowej sieci radarów do obserwacji głębokiej przestrzeni kosmicznej. Rozpoczęcie kolejnej fazy ma na celu zbudowanie 25 radarów, które będą umiejscowione w chińskim mieście Chongqing. Projekt ma umożliwić wykrywanie asteroid oddalonych o dziesiątki milionów kilometrów, zwiększając przez to bezpieczeństwo nie tylko Państwa Środka, ale i całej Ziemi.

Reklama

14 lutego br., w Yunyang, w północno-wschodniej części chińskiego miasta Chongqing, rozpoczęła się druga faza projektu "China Compound Eye", który zakłada budowę potężnej sieci radarów do obserwacji głębokiej przestrzeni kosmicznej. Ma ona na celu skonstruowanie 25 radarów o aperturze 30 m do końca 2025 r. Zakończenie całego projektu spowoduje, że w Chinach będzie działać największa na świecie sieć radarów, które posłużą do wykrywanie asteroid oddalonych o dziesiątki milionów kilometrów i zapewniając kluczowe wsparcie dla obrony Chin przed uderzeniem asteroidy w pobliżu Ziemi i badań w zakresie nauk planetarnych.

Reklama
Reklama

Zainicjowanie "China Compound Eye" miało miejsce 8 lipca 2022 r., kiedy to Beijing Institute of Technology Chongqing Innovation Center podpisało umowę z o współpracy strategicznej z władzami okręgu Chongqing Yunyang. Podmioty te zgodziły się współpracować przy projekcie budowy największej na świecie sieci radarów do eksplorowania głębokiej przestrzeni kosmicznej o zasięgu 150 milionów kilometrów. Kompleksowa infrastruktura umożliwi obserwację asteroid, statków kosmicznych, Księżyca, Wenus, Marsa i innych planet z naszego Układu Słonecznego. Zostanie również wykorzystana do nowatorskich badań naukowych i technologicznych, dotyczących, m. in. formowania się planet.

Czytaj też

Cały projekt składa się z trzech faz, z których pierwsza z nich zakończyła się pod koniec 2022 r. i obejmowała budowę czterech radarów. Umożliwiło to następnie rozpoczęcie badań w ramach projektu, które skupiły się na obserwacji Księżyca, a następnie stworzenie pierwszej, trójwymiarowej mapy obszaru kraterów księżycowych. Mapowanie obszaru na Księżycu zostało zakończone w celu sprawdzenia poprawności systemu radarowego.

Autor. Beijing Institute of Technology

Czytaj też

W trzeciej fazie planuje się rozwinąć wielkoskalowy obiekt naukowy, tak aby po zakończeniu ostatniego etapu składał się on z ponad stu jednostek radarowych, o zasięgu wykrywania 150 milionów kilometrów. Każdy radar w ramach projektu "China Compound Eye" posiada niezależną aperturę anteny, nadajnik i odbiornik, a cała sieć działa w ramach synchronicznego połączenia jednostek radarowych i specjalnie opracowanego algorytmu.

Autor. Beijing Institute of Technology

Czytaj też

W kwestii użyteczności budowanej infrastruktury głos zabrał prof. Long Teng, wykładowca Chińskiej Akademii Inżynierii i dyrektor Pekińskiego Instytutu Technologicznego, który stwierdził, że asteroid nie można zobaczyć za pomocą zwykłych radioteleskopów. Tylko wtedy, gdy aktywnie emitujemy fale elektromagnetyczne, możemy zobaczyć te obiekty kosmiczne. Stanowią one również duże zagrożenie dla bezpieczeństwa planety, dlatego omawiana infrastruktura wydaje się niezbędny dla chińskiego systemu obrony planetarnej.

Czytaj też

Naukowiec uważa, że gdy projekt zostanie w pełni zakończony, będzie w stanie integrować m.in. geologię, astronomię, lotnictwo, masowe aplikacje danych i rozwój budownictwa. Chińskie ośrodki naukowe będą wówczas mogły zacieśnić międzynarodową współpracę zarówno w kwestii eksploracji kosmosu, jak i bezpieczeństwa Ziemi. Ponadto projekt "China Compound Eye" jest niezwykłą okazją do rozwinięcia krajowych ośrodków badawczych, które uzyskają wówczas dostęp do trudnych w pozyskaniu danych.

Reklama
Reklama

Komentarze