Reklama

NAUKA I EDUKACJA

Otwarto Podkarpackie Centrum Nauki „Łukasiewicz”

Francuski astronauta Thomas Pesquet (z korpusu załóg ESA) podczas spaceru kosmicznego na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Fot. ESA/NASA-Shane Kimbrough [esa.int]
Francuski astronauta Thomas Pesquet (z korpusu załóg ESA) podczas spaceru kosmicznego na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Fot. ESA/NASA-Shane Kimbrough [esa.int]

W czwartek, 15 grudnia br., zostało otwarte Podkarpackie Centrum Nauki „Łukasiewicz”. Inwestycja, której zadaniem będzie przede wszystkim popularyzacja nauki, powstała w podrzeszowskiej Jasionce. Koszt budowy PCN wyniósł ponad 94 mln zł.

Reklama

W ceremonii otwarcia placówki uczestniczyły przedstawiciele rządu, m. in. marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, który nazwał PCN wspaniałym "prezentem na gwiazdkę" dla wszystkich mieszkańców regionu. Według marszałka było to wyjątkowe zakończenie obchodów "Roku Ignacego Łukasiewicza".

Reklama

Głos zabrała również wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak, która zwróciła uwagę na trudności z jakimi przyszło się zmierzyć przy budowie Podkarpackiego Centrum Nauki „Łukasiewicz". Największym wyzwaniem okazał się brak zgody przez Komisję Europejską na finansowanie inwestycji ze środków europejskich. Pani minister wyraziła aprobatę wobec marszałka województwa podkarpackiego, którego działania znacząco przyczyniły się do realizacji projektu.

Czytaj też

W czasie uroczystości zostały również odczytane listy od prezydenta Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego oraz marszałek Sejmu Elżbiety Witek. W listach wyrażono podziw dla nowoczesnej inwestycji wieńczącej uroczyste obchody Roku Ignacego Łukasiewicza. Otwarcie PCN zaplanowano na trzy dni. Podczas pierwszego dnia, w czwartek, uczestnicy ceremonii mogli usłyszeć koncert z elementami "dźwięków z kosmosu", czyli nagranymi przez NASA odgłosami generowanymi przez poszczególne planety naszego Układu Słonecznego.

Reklama

W PCN znajdują się m.in. wystawy interaktywne, laboratoria naukowe, w tym chemiczne i biologiczne oraz pracownie np. robotyczna. PCN będzie dysponować również wystawą mobilną. W sumie w placówce będzie 200 eksponatów, skupionych wokół takich zagadnień jak życie, przyroda i cywilizacja. Budynek PCN inspirowany jest kształtami sterowca, helisy DNA i orbity. W środku znajdują cztery kondygnacje, w tym jedna podziemna. Łączna powierzchnia budynku to ponad 6,5 tys. mkw. Ok. 3 tys. mkw zajmie przestrzeń wystawiennicza, na której rozlokowane będą interaktywne wystawy.

Czytaj też

Prezentacje w centrum poruszają szeroką tematykę, m. in. lotnictwo i kosmonautyka, jakość życia, motoryzacja, informacja i telekomunikacja. Placówka zostanie otwarta dla wszystkich odwiedzających w marcu 2023 r.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!