NAUKA I EDUKACJA
Polscy studenci mogą wysłać swoje eksperymenty na rakiecie NASA
Polscy studenci mają szansę na oblot swoich eksperymentów na rakiecie NASA – trwa nabór do misji rakietowej GHOST. Jest to możliwe dzięki współpracy międzynarodowej prowadzonej przez Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa razem z Instytutem Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowym Instytutem Badawczym oraz Politechniką Gdańską.
Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa opisuje, że GHOST (Grand cHallenge MesOsphere Student rockeT) jest częścią międzynarodowego przedsięwzięcia Grand Challenge Initiative, którego celem jest badanie atmosfery za pomocą rakiet sondujących. Do udziału w misji zaproszeni są studenci z 9 państw: Norwegii, Szwecji, Niemiec, Francji, Szwajcarii, Polski, Wielkiej Brytanii, Kanady, Japonii oraz USA. Do misji można zgłaszać eksperymenty, które zostaną następnie zintegrowane z rakietą sondującą, wyniesioną na pułap 150-170 km.
W komunikacie czytamy, że w projekt włączone są polskie podmioty: Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy oraz Politechnika Gdańska. Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa wykorzystuje w projekcie swoje doświadczenie w lotach suborbitalnych oraz międzynarodowym programie badań atmosfery. Warto zaznaczyć, że w Instytucie rozwijany jest program rakiety ILR-33 BURSZTYN, która z powodzeniem przeszła już trzy testy lotne.
Czytaj też
Integracja eksperymentów z rakietą będzie mieć miejsce w sierpniu 2024 roku na terenie Wallops Flight Facility (NASA). Start odbędzie się z kosmodromu Andoya Space Centre w Norwegii w listopadzie 2024 roku. Zgłoszenia do misji GHOST trwają do 26 maja 2023 roku. Instytut wraz z partnerami zachęca polskich studentów do udziału w misji GHOST oraz przetestowania swoich pomysłów w środowisku kosmicznym.
Więcej szczegółowych informacji znajduje się na stronach NASA oraz Andoya Space .
Źródło: Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa