Reklama

NAUKA I EDUKACJA

Polski astronauta rozpoczął szkolenie w Europejskim Centrum Astronautów

Autor. ESA

W ostatnim czasie Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) poinformowała, że Sławosz Uznański - główny, polski kandydat do załogowego lotu na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS), dołączył do Europejskiego Korpusu Astronautów, w ramach którego rozpoczął szkolenie w Europejskim Centrum Astronautów w Kolonii w Niemczech. Lot Polaka na ISS ma odbyć się w drugiej połowie 2024 r.

Reklama

W piątek (1 września br.) Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) poinformowała, że Sławosz Uznański - główny, polski kandydat do załogowego lotu na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS), dołączył do Europejskiego Korpusu Astronautów, w ramach którego rozpoczął szkolenie w Europejskim Centrum Astronautów w Kolonii w Niemczech. Według informacji podanych przez agencję oraz polskie podmioty z sektora kosmicznego, pobyt Polaka ma przygotować go do lotu na ISS, który powinien odbyć się już w drugiej połowie 2024 r.

Reklama
Reklama
Jestem bardzo szczęśliwy, że mam szansę i uczestniczę w szkoleniu ESA dla astronautów, przygotowującym do przyszłych lotów kosmicznych. Kosmos zawsze był bardzo bliski mojemu sercu i zawsze uważałem się za naturalnego odkrywcę. W ostatnich latach nastąpił ogromny postęp w rozwoju technologii i badań na niskiej orbicie okołoziemskiej, więc czekam na niezwykle ekscytujące czasy.
Sławosz Uznański

Czytaj też

Przypomnijmy, że 4 sierpnia br. Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) oraz Axiom Space (amerykańska firma działająca w branży kosmicznej), podpisały porozumienia w sprawie lotu na ISS. Podmiot amerykański, we współpracy z ESA, będzie zarządzać wszystkimi aspektami wymaganymi do przygotowania i zakończenia misji, w tym dostępem do obiektów szkoleniowych i instruktorów, certyfikacją sprzętu i bezpieczeństwa, zarządzaniem na orbicie oraz wsparciem po misji. Jak dodano, polski astronauta wybrany do misji "skupi się na eksperymentach technologicznych".

Czytaj też

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!