NAUKA I EDUKACJA
Polski student finalistą rankingu Forbes. Jego zespół doceniony za marsjańskie roboty
Student ostatniego roku studiów magisterskich na kierunku Lotnictwo i Kosmonautyka na Politechnice Rzeszowskiej został finalistą prestiżowego konkursu „25 under 25” organizowanego przez czasopismo Forbes.
Hubert Gross obecnie szkoli się do licencji pilota zawodowego w Ośrodku Kształcenia Lotniczego Politechniki Rzeszowskiej. Jego zainteresowanie kosmosem zostało docenione przez jury konkursu „25 under 25". Wraz z zespołem Legendary Rover zajął 1. miejsce w International Planetary Aerial Systems Challenge za projekt drona zdolnego do lotu w marsjańskiej atmosferze. Niedługo później zespół zdobył 2. miejsce w International Rover Design Challenge 2021 za projekt łazika marsjańskiego do eksploracji jaskiń lawowych.
Czytaj też
Konkurs „25 under 25" to inicjatywa magazynu Forbes, którego celem jest wyróżnienie wyróżniających się osób przed 25. rokiem życia, które w przyszłości mają szansę wpłynąć na rozwój polskiej gospodarki i społeczeństwa. Hubert Gross otrzymał wyróżnienie w kategorii Nauka.
To dla mnie ogromne wyróżnienie i motywacja do dalszej pracy. Kieruję obecnie projektem Innspace Rover i mam nadzieję, że otworzy mi to wiele drzwi i pomoże nawiązać współprace, które pozwolą zrealizować nasze cele. Plan jest ambitny - wyjść poza konkursy dla studentów. Czy się uda? Przede mną i zespołem sporo pracy, ale wierzymy, że jeszcze sporo możemy pokazać.
Hubert Gross
Czytaj też
Student Politechniki Rzeszowskiej zrealizował wiele projektów związanych z kosmosem. Jeden z nich związany był z głośnym ostatnio tematem lotów suborbitalnych. Był on bowiem liderem zespołu Innspace, startującym w konkursie Student Aerospace Challenge 2020-2021, gdzie za projekt osłony przeciw radiacyjnej do samolotu suborbitalnego otrzymał nagrodę Suborbital Day Special Prize. W 2021 roku Hubert Gross został członkiem Rady Studentów przy Prezesie Polskiej Agencji Kosmicznej.
Jesteśmy świadkami przełomu w naszym myśleniu o podróżach kosmicznych. Dzięki lotom suborbitalnym w przyszłości każdy z nas będzie mógł przekroczyć granicę kosmosu i poczuć na własnej skórze mikrograwitację. Kosmos nie będzie dostępny już tylko dla miliarderów.
Hubert Gross
W tym roku, student wraz z członkami grupy Innspace Rover będą pracowali nad analogiem łazika marsjańskiego jako platformy badawczej. Projekt będzie realizowany w przestrzeniach PCI ProtoLab przy ul. Lenartowicza 4 w Rzeszowie.
Czytaj też
Źródło: Podkarpackie Centrum Innowacji