Reklama

NAUKA I EDUKACJA

Przemysł kosmiczny i gospodarka non-space. Czas na innowacyjne transfery technologiczne

Autor. SPACE.CONNECT, ESA Technology Broker Poland

W pierwszych dniach grudnia w Warszawie odbyła się konferencja SPACE.CONNECT ESA Technology Transfer, która podejmowała tematy biznesowo-naukowe. Została ona zorganizowana w Brain Embassy wspólnie przez Absiskey Polska Sp. z o.o., Krakowski Park Technologiczny oraz Związek Pracodawców Sektora Kosmicznego.

Reklama

Wydarzenie to promowało innowacyjność młodych wynalazców oraz przedsiębiorców, których pomysły zostały docenione i nagrodzone przez organizatorów. Przy organizacji SPACE.CONNECT niezwykle ważne było wsparcie Polskiej Agencji Kosmicznej i ESA BIC Poland wraz z Agencją Rozwoju Przemysłu, czyli polskiego oddziału inkubatora przedsiębiorczości Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Reklama

Konferencja sama w sobie stanowiła okazję do nawiązania relacji biznesowych, lecz jej głównym celem było znalezienie wspólnego języka między firmami z sektora kosmicznego, reprezentującymi tzw. trend New Space, a przedsiębiorstwami z innych branż, takich jak energetyka, motoryzacja, telekomunikacja czy górnictwo.

Cały projekt ESA Technology Transfer, realizowany nad Wisłą przez Absiskey Polska, Krakowski Park Technologiczny oraz Związek Pracodawców Sektora Kosmicznego ma przede wszystkim doprowadzić do pierwszego – a przy odrobinie szczęścia także kolejnych – udanego transferu technologii, która sprawdziła się w przemyśle kosmicznym, do podmiotu działającego w innej, bardziej przyziemnej gałęzi gospodarki.

Reklama

Czytaj też

Inicjatorzy programu wierzą, że tak innowacyjna dziedzina, jak przemysł kosmiczny, może skutecznie dzielić się wdrożonymi rozwiązaniami stając się kołem zamachowym dla całej gospodarki nowoczesnego państwa. Na przeprowadzenie transferu ESA przewidziała konkretne środki finansowe w ramach ESA Spark Funding, gdzie można otrzymać do 75,000 EUR (Faza1) w ramach jednego projektu, do podzielenia się pomiędzy dawcę i biorcę transferowanej technologii.

Podczas spotkania, które odbyło się 7 grudnia wypowiadali się też rozmaici eksperci, referując zagadnienia, które mogą przydać się rodzimym przedsiębiorcom w rozwijaniu ich działalności. Kinga Gruszecka z Polskiej Agencji Kosmicznej opowiedziała o źródłach finansowania dla polskich podmiotów. Dzięki zwiększeniu polskiej składki do ESA do dyspozycji jest 200 milionów złotych.

Przedstawiciele Europejskiej Agencji Kosmicznej – Mercedes Sánchez Álvarez oraz Leopold Summerer – zapoznali uczestników z aspektami patentów i oprogramowania dostępnego w ESA oraz udostępnili szczegółowe informacje dotyczące platformy ESA OSIP, na której można ubiegać się o granty na innowacyjne i nowatorskie pomysły już na początkowym etapie projektu. O sposobie na skuteczny pitching mówił natomiast Jarosław Chojnacki z Krakowskiego Parku Technologicznego.

Czytaj też

Paweł Kwiatkowski z Absiskey Polska przedstawił listę zwycięzców konkursu ESA Technology Transfer. Oto laureaci:

  • 1 miejsce: HydroPure z nagrodą 10.000 EUR;
  • 2 miejsce: MIRORES z nagrodą 10.000 EUR;
  • 3 miejsce: Lemon5 z nagrodą 5.000 EUR;
  • 4 miejsce UniTest z nagrodą 5.000 EUR.

W następnych artykułach przedstawimy Wam niezwykle innowacyjne rozwiązania, opracowane przez nagrodzone firmy. Organizator konkursu wyróżnił także poznańskie przedsiębiorstwo ITTI, które udostępniło swoją technologię gotową do transferu i pracowało z UniTest nad rozwiązaniem konkursowym. Oni również otrzymali za swój wkład nagrodę w wysokości 5.000 EUR.

Na konferencji zaprezentowali się również: PIAP Space, ITTI, WiRan i Arobs Polska, którzy pokazali swoje technologie kosmiczne, potencjalnie nadające się do transferu do innych sektorów. Obok nich sektor kosmiczny reprezentowała jeszcze jedna doświadczona firma – Scanway z Wrocławia. Pojawiły się także kosmiczne startupy, rozwijane dzięki wsparciu ESA BIC Poland: Astroteq.ai, Asynchronics, Extremo Technologies, Orbital Matter i Supercluster.

Czytaj też

Podczas sesji matchmakingowej odbyło się około siedemdziesięciu rozmów B2B pomiędzy podmiotami ze space oraz non-space. Miejmy nadzieję, że to dopiero początek. Kolejne wydarzenia i spotkania w ramach ESA Broker Technology Poland czekają na nas jeszcze w tym roku. Jest szansa, że już wkrótce dojdzie w Polsce do udanego transferu lub transferów technologii z przemysłu kosmicznego do innych branż. Stay tuned.

Więcej informacji o inicjatywie ESA Broker Polska, a także o możliwości pozyskania grantów na transfery technologiczne można znaleźć na stronie internetowej.

Źródło: ZPSK

Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!

Reklama

Komentarze

    Reklama