Reklama

NAUKA I EDUKACJA

Rolnictwo na Księżycu? Nowy projekt ESA

Ilustracja infrastruktury projektu ESA "Enabling Lunar In-Situ Agriculture by Producing Fertilizer from Beneficiated Regolith".
Ilustracja infrastruktury projektu ESA "Enabling Lunar In-Situ Agriculture by Producing Fertilizer from Beneficiated Regolith".
Autor. ESA

Nie ma wątpliwości co do tego, że jednym z podstawowych zadań osadników na Srebrnym Globie będzie uprawa roślin. W związku z tym Europejska Agencja Kosmiczna zaprezentowała swój nowy projekt, który jest prowadzony przez norweską firmę Solsys Mining. Spółka zajmuje się prowadzeniem badań w zakresie obróbki księżycowej gleby w celu stworzenia nawozu pod rozwój roślinności na naturalnym satelicie naszej planety.

Reklama

Jak czytamy w komunikacie Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), projekt o nazwie "Enabling Lunar In-Situ Agriculture by Producing Fertilizer from Beneficiated Regolith", prowadzony przez Solsys Mining wraz z Norweskim Instytutem Geotechnicznym (NGI) i Centrum Badań Interdyscyplinarnych w Przestrzeni Kosmicznej (CIRiS), obejmuje badanie kombinacji procesów mechanicznych, chemicznych i biologicznych w celu wydobycia mineralnych składników odżywczych z księżycowego regolitu.

Reklama
Reklama

Badania prowadzone są z wykorzystaniem materiałów, które zostały zebrane w trakcie pobytu astronautów na powierzchni Księżyca oraz urządzenia odpowiedzialne za pozyskiwanie próbek regolitu Srebrnego Globu. Według dostępnych informacji, badania wskazują na dostępność wystarczającej ilości minerałów, które są niezbędne do wzrostu roślin. Naukowcy zaznaczają jednak, że w dalszym ciągu sporym problemem jest zagęszczenie gleby Księżyca pod wpływem wody, co niestety utrudnia proces kiełkowania.

Czytaj też

Jako rozwiązanie podaje się hydroponiczną uprawę roślin. Polega ona na bezpośrednim zasilaniu korzeni odżywkami wodnymi, dzięki czemu nie trzeba stosować do tego gleby. Umożliwia to produkcje roślinną w sztucznych warunkach domowych i na dużą skalę w szklarniach, czy innych przystosowanych do tego obiektach. Badacze podkreślają przy tym, że w księżycowym regolicie dalej jest spory potencjał, który powinien zostać w jakiś sposób wykorzystany, ale w tym kontekście nie podano więcej szczegółów. Firma Solsys Mining już teraz zajmuje się uprawą fasoli przy użyciu sztucznego regolitu, który ma odpowiadać materiałowi powierzchni z księżycowych wyżyn jako źródło składników odżywczych.

Autor. NASA

Jak skomentowała Małgorzata Hołyńska, będąca inżynierem materiałowym w Europejskiej Agencji Kosmicznej, ta praca jest niezbędna dla przyszłej, długoterminowej eksploracji Księżyca. Dodała także, że osiągnięcie trwałej obecności na Księżycu będzie wiązało się z wykorzystaniem lokalnych zasobów i uzyskaniem dostępu do składników odżywczych obecnych w księżycowym regolicie o potencjale pomocnym w uprawie roślin.

Obecne badanie stanowi dowód zasady przy użyciu dostępnych symulantów regolitu księżycowego, otwierając drogę do bardziej szczegółowych badań w przyszłości.
Małgorzata Hołyńska, Inżynier Materiałowa w ESA

Czytaj też

W tym kontekście należy przypomnieć, że w maju ubiegłego roku po raz pierwszy w historii naukowcom udało się wyhodować rośliny w glebie pobranej z powierzchni Księżyca, co było niewątpliwie kamieniem milowym w kwestii eksploracji Srebrnego Globu, który toruje drogę dla przyszłych badań. Autorami udanego eksperymentu są badacze z University of Florida (USA). Wykazali oni, że rośliny mogą z powodzeniem kiełkować i wzrastać w księżycowej glebie. Dodatkowo opisali mechanizm, jaki uaktywnia się w roślinach po kontakcie z tą obcą biologicznie glebą, zwaną regolitem księżycowym, która radykalnie różni się od podłoża znajdującego się na Ziemi. Artykuł opisujący to osiągnięcie ukazał się w czasopiśmie „Communications Biology".

Źródło: ESA

Reklama

Komentarze

    Reklama