Reklama

NAUKA I EDUKACJA

Sonda JUICE przesłała pierwsze dane naukowe

Ilustracja: ESA/ATG medialab [sonda], NASA/ESA/J. Nichols (University of Leicester) [Jowisz]; NASA/JPL [Ganimedes]; NASA/JPL/University of Arizona [Io]; NASA/JPL/DLR [Kallisto i Europa]
Ilustracja: ESA/ATG medialab [sonda], NASA/ESA/J. Nichols (University of Leicester) [Jowisz]; NASA/JPL [Ganimedes]; NASA/JPL/University of Arizona [Io]; NASA/JPL/DLR [Kallisto i Europa]

Europejska sonda kosmiczna Jupiter Icy Moons Explorer (JUICE) wykonała pierwsze pomiary naukowe, rejestrując pole magnetyczne - informują ESA i POLSA. Pierwsze zarejestrowane sygnały wskazują, że przyrząd działa poprawnie.

Reklama

Sonda JUICE została wystrzelona w przestrzeń kosmiczną 14 kwietnia br. z kosmodromu w Gujanie Francuskiej. W ostatnich dniach poinformowano, że obecnie jest ona trakcie procesu rozkładania i aktywowania swoich wysięgników, anten, instrumentów, czujników. Te procedury potrwają przez kilka kolejnych miesięcy. 21 kwietnia br. został rozłożony wysięgnik magnetometru J-MAG, nastąpiło to w momencie, gdy sonda znajdowała się 1,7 miliona kilometrów do Ziemi - podaje POLSA.

Reklama
Reklama

W danych rejestrowanych przez J-MAG widać m.in. sam moment rozłożenia wysięgnika. Przed rozłożeniem instrument rejestrował zmiany pola magnetycznego w bezpośrednim sąsiedztwie sondy, a po pełnym rozłożeniu na 10,6 metra rejestruje już pole magnetyczne unoszone przez wiatr słoneczny. W przyszłym tygodniu zaczną się dokładne testy instrumentu. Na wysięgniku znajdują się też instrumenty Radio and Plasma Wave Investigation (RPWI). Jak informują naukowcy z Centrum Badań Kosmicznych PAN, pierwsze zarejestrowane sygnały wskazują, że przyrząd działa poprawnie. W następnych dniach rozkładane będą kolejno cztery wysięgniki sond „Langmuira" (analizatora parametrów plazmowych), a potem testowane podzespoły do diagnostyki pola elektrycznego.

Czytaj też

Gdy sonda dotrze do Jowisza w 2031 r., zadaniem magnetometru J-MAG będą pomiary pola magnetycznego planety i jego interakcji z polem magnetycznym Ganimedesa, największego księżyca Jowisza. Z kolei RPWI będzie badać emisję radiową i środowisko plazmowe Jowisza i jego księżyców. Pewne dane będą także zbierane wcześniej, podczas podróży sondy w kierunku gazowej planety. Łącznie na pokładzie sondy JUICE znajduje się dziesięć instrumentów naukowych, z czego trzy zostały zrealizowane dzięki udziałowi polskich podmiotów, w tym Centrum Badań Kosmicznych PAN, firmy Astronika Sp. z o.o, Creotech Instruments S.A, a także innych krajowych podwykonawców.

Ilustracja: ESA/AOES
Ilustracja: ESA/AOES

Projekt JUICE prowadzony jest przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA). Celem są badania Jowisza i jego lodowych księżyców Ganimedesa, Europy i Kallisto, w tym zbadanie przypuszczalnych podpowierzchniowych oceanów na tych księżycach. W prowadzony przez ESA projekt zaangażowanych jest 18 instytucji, 23 kraje, 83 firmy, podpisano 116 kontraktów przemysłowych, udział w pracach wzięło ponad 2000 osób, a koszt misji to około 1,6 mld EUR. Instrumenty pomiarowe i komponenty funkcjonalne dla misji JUICE opracowały zespoły naukowe łącznie z 16 krajów europejskich oraz USA (NASA), Japonii (JAXA) i Izraela (ISA). Podkreśla się, że udział naukowców i inżynierów z Polski był kluczowy dla całego przedsięwzięcia.

Czytaj też

Źródło:PAP / Space24
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!