Reklama

NAUKA I EDUKACJA

Stypendium “Endeavour” Ala Wordena dla polskich uczniów – Polska Drużyna 2024

Autor. W. Kaczanowski/Space24.pl

Memorandum pomiędzy Targami Kielce a Fundacją Kallmana dotyczące programu Endeavour Scholarship zostało podpisane 6 września podczas 31 Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach.  Po raz pierwszy w Polsce, w ramach programu stypendialnego,  czwórka młodych osób weźmie udział  w szkoleniu w Space & Rocket Center w Stanach Zjednoczonych.

Reklama

Nabór polskich kandydatów do stypendium przeprowadzi Polska Agencja Kosmiczna. Rekrutacja w Polsce rozpocznie się w drugiej połowie września 2023 r., a jej finał planowany jest na początek 2024 roku. Szkolenie odbędzie się w lipcu 2024. Szczegóły znajdują się na stronie Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA). Dotychczas w programie wzięli udział uczniowie z USA, Wielkiej Brytanii, Francji, Chile, Singapuru, Australii i Bahrajnu.

Reklama
Autor. W. Kaczanowski/Space24.pl
Reklama

Z każdego kraju w drodze konkursu wyłanianych jest 4 uczniów (w wieku 15-18 lat) i ich opiekun. Udział w szkoleniu nie tylko inspiruje kolejne pokolenie odkrywców, ale również pomaga wpływać na ich kariery i tworzyć więzi na całe życie.

Czytaj też

Program jest finansowany dzięki wsparciu firm z sektora prywatnego i publicznego oraz osób, które podzielają pasję Ala Wordena do inspirowania przyszłych pokoleń do międzynarodowej współpracy i ciągłego zdobywania wiedzy.

Autor. W. Kaczanowski/Space24.pl

Inicjatorem programu stypendialnego Endeavour był płk Alfred Merrill Worden - astronauta, pilot modułu dowodzenia Endevour podczas programu Apollo 15, światowy orędownik edukacji w zakresie nauk ścisłych, technologii, inżynierii i matematyki. Program został uruchomiony w 2019 roku. W tym samym roku płk Worden był honorowym gościem MSPO w Targach Kielce. Podczas swojej wizyty płk Worden przekazał na ręce Prezydenta RP Andrzeja Dudy polską flagę, która znajdowała się na okołoziemskiej orbicie.

Autor. Targi Kielce

Czytaj też

Pracę pułkownika Wordena kontynuuje pilot modułu księżycowego Apollo 16, generał brygady Charlie Duke, spotykając się ze stypendystami podczas wybranych ceremonii wręczenia nagród i inspirując setki osób, jak podczas obozu "kosmicznego" w lipcu 2022 i 2023.

Autor. Targi Kielce

Stypendium Endevour Ala Wordena przyznawane jest uzdolnionym uczniom z wybranych krajów z całego świata na udział w tygodniowym szkoleniu dla astronautów w renomowanym Centrum Kosmicznym i Rakietowym w Huntsville w stanie Alabama, USA. Centrum Kosmiczne i Rakietowe w Huntsville działa od 1982 roku. Dotychczas przeszkolono tam ponad 900 000 osób, z których kilka zostało astronautami. Stypendium Endeavour, nazwane na cześć Ala i jego statku kosmicznego, pokrywa wszystkie wydatki za dojazd i tygodniowe, praktyczne szkolenie astronautów w tym ośrodku.

Przy polskiej edycji programu pracują: Fundacja Endevour Scholarship, POLSA i Targi Kielce.

Czytaj też

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!