Reklama

NAUKA I EDUKACJA

Światowy Kongres Kopernikański: w 2023 roku 550. rocznica urodzin astronoma

Autor. Kumal/Wikimedia/CC BY-SA 3.0

Światowy Kongres Kopernikański odbędzie się w Toruniu, Olsztynie i Krakowie w 2023 r. w 550. urodziny astronoma. List intencyjny w sprawie organizacji części krakowskiej podpisały w piątek na Uniwersytecie Jagiellońskim władze uczelni wyższych, miasta i województwa.

Reklama

Oficjalne otwarcie kongresu zaplanowano na 19 lutego w Toruniu – w dniu 550. urodzin Mikołaja Kopernika. Kraków będzie miejscem spotkań od 24 do 26 maja. Zgodnie z zapowiedziami, wśród prelegentów pod Wawelem będą wybitni filozofowie i ekonomiści. Program obchodów jest przygotowywany.

Reklama

Głównymi tematami na kongresie w Krakowie będą filozofia i ekonomia. "Już teraz zapraszamy wszystkich zainteresowanych na otwarte spotkania" – powiedział PAP przewodniczący rady naukowej wydarzenia prof. Jarosław Górniak, prorektor UJ ds. rozwoju. W części krakowskiej kongresu weźmie udział kilkudziesięciu prelegentów z całego świata. Wydarzenie pod Wawelem poprzedzą debaty kopernikańskie 28 listopada.

Czytaj też

Olsztyńskie obrady będą poświęcone biografii Kopernika, z uwzględnieniem jego wykształcenia i okresu warmińskiego. Toruńska część kongresu zgromadzi kulturoznawców, literaturoznawców i historyków sztuki, historyków astronomii i nauk medycznych.

Reklama

Podpisany w piątek w Collegium Maius UJ list intencyjny jest deklaracją gotowości współpracy przy organizacji obchodów 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. Sygnatariuszami dokumentu są: rektor UJ prof. Jacek Popiel, członek zarządu województwa małopolskiego Iwona Gibas, marszałek Małopolski Witold Kozłowski, rektor AGH prof. Jerzy Lis, rektor UEK prof. Stanisław Mazur i wiceprezydent Krakowa Jerzy Muzyk.

Mikołaj Kopernik urodził się w Toruniu w 1473 r., zmarł w 1543 we Fromborku. Studiował w Akademii Krakowskiej (dziś UJ). W tym czasie przyjął też prawdopodobnie święcenia kapłańskie. Naukę kontynuował na uniwersytetach włoskich.

Czytaj też

Zasłynął jako ten, który "wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię". Teorię heliocentryczną, zakładającą, że Słońce jest centrum Układu Słonecznego, a planety obiegają je, przedstawił w dziele "De revolutionibus orbium coelestium" ("O obrotach sfer niebieskich").

Poza astronomią Kopernik zajmował się medycyną, prawem, ekonomią i pracą administracyjną, m.in. zakładając pod Olsztynem kolejne wsie i nadając chłopom ziemię. Był kanonikiem warmińskim.

Czytaj też

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!