Reklama

NAUKA I EDUKACJA

Wiodące wydarzenie Europejskiego Tygodnia Robotyki ruszy w Poznaniu

Ilustracja: European Robotics Week/Politechnika Poznańska [put.poznan.pl]
Ilustracja: European Robotics Week/Politechnika Poznańska [put.poznan.pl]

Stolica Wielkopolski stanie się w dniach 14-16 listopada br. miejscem centralnych wydarzeń organizowanych w ramach Europejskiego Tygodnia Robotyki. Na tę okoliczność pojawią się tam przedstawiciele czołowych podmiotów międzynarodowego sektora robotycznego oraz instytucji zajmujących się tą konkretną dziedziną inżynierii. Wydarzenie będzie dla nich sposobnością do rozmów i wystąpień na wiele pochodnych tematów, ze szczególnym uwzględnieniem relacji między robotyką a sztuczną inteligencją.

Europejski Tydzień Robotyki jest inicjatywą cykliczną, odbywającą się corocznie na obszarze całej Europy począwszy od 2011 roku. Jej inicjatorem i organizatorem jest międzynarodowe stowarzyszenie non-profit z siedzibą w Brukseli, euRobotics wespół ze SPARC - partnerstwem publiczno-prywatnym na rzecz rozwoju robotyki w Europie. Grupa ta skupia szerokie grono międzynarodowych firm, uniwersytetów i instytucji badawczych z najróżniejszych obszarów branży robotycznej z przewodnim udziałem Komisji Europejskiej.

Począwszy od 2014 roku, inicjatywa opiera się na typowaniu miast-gospodarzy Centralnego Wydarzenia Europejskiego Tygodnia Robotyki. W tym roku seria zagości ze swoim głównym wydarzeniem w Polsce, co będzie pierwszy takim przypadkiem w dotychczasowej historii ETR. Rozpisana na trzy dni tegoroczna sesja odbędzie się w Poznaniu w gmachu Centrum Konferencyjno-Wykładowego Politechniki Poznańskiej przy Placu Marii Skłodowskiej-Curie 5. Wśród polskich współorganizatorów wydarzenia są m.in. Politechnika Poznańska, Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe (PCSS) oraz Europejska Fundacja Kosmiczna.

Na tę okoliczność w stolicy Wielkopolski pojawią się przedstawiciele czołowych podmiotów międzynarodowego sektora robotycznego oraz instytucji zajmujących się tą konkretną dziedziną inżynierii. Wydarzenie będzie dla nich sposobnością do rozmów i wystąpień na wiele pochodnych tematów, ze szczególnym uwzględnieniem relacji między robotyką a sztuczną inteligencją.

Poza dniem rozpoczęcia – w czwartek 14 listopada – kolejne dwa (15-16 listopada) w godzinach od 9:00 do 15:00 będą otwarte dla odwiedzających. Udostępniona będzie m.in. strefa wystawców oferująca wiele atrakcji dla wielbicieli nauki. Tam będzie można spotkać m.in. zręcznego robota YuMi – stworzonego z myślą o precyzyjnej współpracy z ludźmi. W trakcie poznańskiego wydarzenia będzie można też zapoznać się z najnowszymi konstrukcjami z obszaru robotyki przemysłowej, robotów kroczących, a także łazików marsjańskich prezentowanych przez utytułowane zespoły studenckie (m.in. z Politechniki Świętokrzyskiej – zwycięzców tegorocznych edycji amerykańskiego University Rover Challenge oraz organizowanych w Polsce zawodów European Rover Challenge).

Program poznańskiego wydarzenia dostępny jest na stronie internetowej Politechniki Poznańskiej.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!