Reklama

NAUKA I EDUKACJA

Wyniki plebiscytu Ambasador Polski. Kosmiczny akcent w kategorii Nauka

Fot. KGHM Polska Miedź via Twitter
Fot. KGHM Polska Miedź via Twitter

W sobotę 12 października w Warszawie wręczono tytuły Ambasadora Polski 2019, uznające zasługi osób przyczyniających się na co dzień do budowania pozytywnego wizerunku Polski na świecie. Konkurencja o to prestiżowe miano odbywała się w kilku różnych kategoriach plebiscytu organizowanego przez spółkę KGHM. W wymiarze zasług na polu nauki doceniono działalność Artura B. Chmielewskiego, inżyniera pracującego w NASA.

Gala finałowa plebiscytu KGHM "Ambasador Polski 2019" odbyła się w sobotę 12 października w Warszawie. Konkurs zorganizowano w tym roku po raz pierwszy - jego celem jest wyróżnienie osób, które na co dzień przyczyniają się do budowania pozytywnego wizerunku Polski na świecie.

Tytułem Ambasadora Nauki Polskiej uhonorowany został Artur Chmielewski - inżynier od lat zaangażowany w realizowanie i koordynowanie kosmicznych misji badawczych, pracujący w NASA Jet Propulsion Laboratory. Prywatnie, jest synem Jerzego Chmielewskiego - czyli słynnego Papcia Chmiela, twórcy komiksów o przygodach Tytusa, Romka i A'Tomka.

Podczas swojego okolicznościowego przemówienia Artur Chmielewski zażartował, że "do tej pory najwyższy zaszczyt, jaki spotkał mnie z Polski to fakt, że Papcio Chmiel umieścił mnie w trzeciej księdze przygód Tytusa". Jednocześnie podkreślił, że wspiera rozwój polskiego programu kosmicznego, bo uważa, że niesie on wiele szans rozwojowych dla Polski.

Laureatów plebiscytu wyselekcjonowano spośród uczestników wskazanych w głosowaniu internetowym. Ostatecznego wyboru dokonała kapituła konkursowa, w składzie której znaleźli się m.in.: szef Kancelarii Premiera - Michał Dworczyk, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP - Adam Kwiatkowski, minister energii - Krzysztof Tchórzewski, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego - Paweł Lewandowski, prof. Wojciech Roszkowski, a także wiceprezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki - Tomasz Majewski.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!