Reklama

NAUKA I EDUKACJA

Znane są pierwsze obiekty zaobserwowane przez JWST

Ilustracja: NASA / jwst.nasa.gov
Ilustracja: NASA / jwst.nasa.gov

NASA pokaże we wtorek pierwsze zdjęcia naukowe z Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba, ale w ramach „stopniowania napięcia” najpierw ujawniła listę obiektów, które były pierwszymi celami naukowców.

Reklama

We wtorek popołudniu polskiego czasu amerykańska agencja kosmiczna zaprezentuje pierwsze obserwacje przeprowadzone przy pomocy Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba – nowego instrumentu, którym dysponują astronomowie, nazywanego przez media następcą Kosmicznego Teleskopu Hubble'a. Prezentację tę będzie można oglądać na żywo w internecie.

Reklama

Na razie agencja udostępniła listę obiektów, których obrazy i widma zostaną zaprezentowane jako pierwsze. Obiekty te wybrał międzynarodowy komitet złożony z przedstawicieli NASA, Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), Kanadyjskiej Agencji Kosmicznej (CSA) oraz Space Telescope Science Institute (STScI).

Czytaj też

Na liście znajdują się: Mgławica Carina (NGC 3372), egzoplaneta WASP-96 b, Mgławica Pierścień Południowy (NGC 3132, znana też jako Rozerwana Ósemka), grupa galaktyk Kwintet Stephana, soczewkowanie grawitacyjne SMACS 0723. Mgławica Carina to jedna z największych i najjaśniejszych mgławic na niebie. Znajduje się około 7600 lat świetlnych od nas w kierunku konstelacji Kila. Wiadomo, że jest domem wielu masywnych gwiazd.

Reklama

WASP-96 jest olbrzymią planetą zbudowaną z gazu, znajdującą się poza Układem Słonecznym. Okrąża gwiazdę odległą o 1150 lat świetlnych od Ziemi, czyniąc to z okresem 3,4 dnia. Masa obiektu to około połowy masy Jowisza, a odkryto go w 2014 roku. W tym przypadku NASA zaprezentuje widmo. Mgławica Pierścień Południowy należy do kategorii mgławic planetarnych. To obłok gazu wokół umierającej gwiazdy. Mgławica ta ma prawie pół roku świetlnego średnicy, a od nas dzieli ją dystans około 2 tysięcy lat świetlnych.

Czytaj też

Kwintet Stephana to z kolei dużo bardziej odległy obiekt, znajdujący się 290 milionów lat świetlnych od nas. Jest pierwszą zwartą grupą galaktyk, którą odkryto (dokonał tego Édouard Stephan w 1877 roku). W przypadku SMACS 0723 mamy do czynienia ze zjawiskiem soczewkowania grawitacyjnego. Masywna gromada galaktyk powiększa i zaburza światło obiektów znajdujących się za nią, co pozwala na spojrzenie na ekstremalnie dalekie i niezwykle słabe galaktyki.

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba został wystrzelony 25 grudnia 2021 roku. Posiada zwierciadło o średnicy 6,5 metra i będzie prowadził obserwacje w podczerwieni. Jest to projekt realizowany przez NASA, we współpracy z agencjami kosmicznymi ESA i CSA.

Źródło:PAP
Reklama

Abramsy i K2 w Polsce, ofensywa w Syrii - Defence24Week 101

Komentarze

    Reklama