Reklama

Komunikacja

Pierwszy satelita telekomunikacyjny Angoli poleci w grudniu. Ukraińską rakietą

Rakieta nośna Zenit-3F. Fot.Roskosmos/Tsenki
Rakieta nośna Zenit-3F. Fot.Roskosmos/Tsenki

Pod koniec tego roku Angola będzie mieć pierwszego satelitę komunikacyjnego na orbicie geostacjonarnej. Urządzenie dostarczy tam ukraińska rakieta Zenit. Start odbędzie się z kosmodromu Bajkonur.

Program budowy satelity AngoSat-1 jest realizowany od 2012 r. na mocy porozumienia pomiędzy rządami Angoli i Federacji Rosyjskiej. Budową urządzenia zajęła się rosyjska firma RKK Energia.

AngoSat-1 miał pierwotnie polecieć na orbitę jeszcze w 2016 r. Jego wystrzelenie było od tego czasu kilkakrotnie odkładane. Na opóźnienia miała wpływ m. in. aneksja Krymu przez Rosję. Zmieniały się też koncepcje, co do tego, jaka rakieta nośna dostarczy angolski ładunek w przestrzeń kosmiczną. W myśl jednej z wcześniejszej wersji miała tego dokonać Angara A5.

Ostatecznie, co potwierdził główny projektant RKK Energia Jewgienij Mirkin, satelita AngoSat-1 zostanie wystrzelony 7 grudnia 2017 r. z kosmodromu Bajkonur na terenie Kazachstanu. Wyniesie go ukraińska rakieta Zenit-3F, produkcji Biura Konstrukcyjnego Jużnoje.

AngoSat-1 zajmie na GEO pozycję 14,5°E. Urządzenie wyposażone jest w 16 transponderów pasma C i 6 pasma Ku. Władze Angoli budują infrastrukturę naziemną niezbędną do obsługi satelity.

Czytaj też: Pierwszy satelita z Ghany na orbicie

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!