Reklama

KOSMONAUTYKA

Chińska stacja kosmiczna "na wysokich obrotach". Po powrocie załogi - start misji towarowej

Fot. China Manned Space [cmse.gov.cn]
Fot. China Manned Space [cmse.gov.cn]

Po niedawnym finale misji Shenzhou-12 z trzyosobową załogą na pokładzie, która przez trzy miesiące zasiedlała zalążkowy moduł chińskiej stacji kosmicznej, w stronę rozbudowywanego obiektu poleciał kolejny statek (tym razem bezzałogowy). Chiński zaopatrzeniowiec w szybkim tempie dotarł i przybił (jeszcze tego samego dnia - w poniedziałek 20 września br.) do modułu Tianhe.

To już kolejny bezzałogowy chiński statek kosmiczny z zaopatrzeniem, który wysłano w stronę nowo tworzonej stacji kosmicznej Tiangong (jak dotąd obejmującej tylko moduł trzonowy - Tianhe). Statek Tianzhou-3 dotarł tam pomyślnie po zaledwie kilku godzinach lotu. Komunikat o powodzeniu operacji podała chińska agencja zajmującą się załogowymi programami kosmicznymi, CMSA (China Manned Space Agency).

Statek z zaopatrzeniem przybił do modułu Thianhe w poniedziałek o 22:08 czasu pekińskiego (16:08 w Polsce). Kapsuła wystartowała siedem godzin wcześniej z kosmodromu Wenchang na wyspie-prowincji Hajnan. "Po 297 sekundach Tianzhou-3 oddzielił się od rakiety i wszedł na orbitę. O 15:22 panele słoneczne Tianzhou-3 rozłożyły się i zaczęły poprawnie pracować" - przekazała państwowa agencja prasowa Xinhua.

Na pokładzie rozpatrywanego bezzałogowego statku kosmicznego znalazło się prawie 6 ton zaopatrzenia, w tym żywność dla astronautów. "Ten ładunek zapewni wystarczającą ilość jedzenia i wody dla trzech astronautów na okres sześciu miesięcy" - podała Xinhua.

To dokładnie tyle czasu, ile ma potrwać pobyt kolejnego chińskiego zespołu kosmonautów. Misja załogowa Shenzhou-13 planowana jest na październik, jednak dokładana data startu, jak i skład samej załogi wciąż nie są znane.

Zgodnie z planem stacja Tiangong ma zostać ukończona do końca 2022 roku, krążąc wokół Ziemi na wysokości pomiędzy 350 a 450 km. Według oficjalnych zapewnień, ma działać około 10 lat.

Źródło: CMSA/PAP


image
Reklama

 

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!