KOSMONAUTYKA

Crew-2 na wyrzutni. Startuje kolejna pełna załoga NASA-SpaceX [TRANSMISJA]

Fot. NASA [nasa.gov]
Fot. NASA [nasa.gov]

Na godz. 11.49 czasu polskiego w terminie 23 kwietnia br. zaplanowano start załogowej wyprawy Crew-2 na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Operatorem misji jest SpaceX - prywatna spółka w posiadaniu Elona Muska. Na pokładzie - w grupie czterech uczestników misji - znalazł się po raz pierwszy europejski astronauta, Francuz Thomas Pesquet.

Misja załogowa Crew-2 wykonywana jest przez SpaceX dla amerykańskiej agencji kosmicznej NASA. Statek Crew Dragon ma dostarczyć na ISS dwoje amerykańskich astronautów (Shane Kimbrough i Megan McArthur) oraz Japończyka Akihiko Hoshidę z Japońskiej Agencji Kosmicznej (JAXA), jak również Francuza Thomasa Pesqueta - astronautę z przydziału Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA).

Czteroosobowa załoga Crew-2 ma spędzić na ISS najbliższe 6 miesięcy. To już druga misja użytkowa (z pełną załogą i zaopatrzeniem) wykonywana przez firmę Elona Muska dla NASA w ramach Komercyjnego Programu Załogowego (Commercial Crew Program). Jednocześnie, jest to trzeci lot załogowy ogółem przeprowadzany z użyciem kapsuły Crew Dragon. Poprzednie loty - w ramach wypraw Demo-2 (pierwsza załogowa misja testowa - z dwoma pasażerami) i Crew-1 (pierwszy lot użytkowy - czterech astronautów na pokładzie). Wszystkie dotychczasowe misje następowały w 2020 r. - odpowiednio pod koniec maja i w połowie listopada.

Wykonawcami kontraktów NASA CCP na wynoszenie pierwszych załóg z amerykańskiej ziemi na komercyjnych statkach są dwaj komercyjni operatorzy - obok SpaceX, jest to również Boeing. W przypadku tej drugiej firmy startów jeszcze nie prowadzono, a cały projekt CST-100 Starliner notuje poważne opóźnienie. Boeing aktualnie przygotowuje się do powtórzenia misji bezzałogowej z 2019 r., która nie spełniła wszystkich warunków granicznych do kwalifikacji załogowej.

Kwietniowa misja SpaceX to pierwszy lot tego operatora z astronautami na pokładzie w 2021 r. To przy okazji pierwszy raz, gdy na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej będą mogły znaleźć się jednocześnie dwa statki Crew Dragon - dotychczas zacumowany tam Resilience oraz obecnie wystrzeliwany Endeavour.

Do końca tego roku (jesienią) mają nastąpić jeszcze dwa starty załogowe SpaceX: misji Crew-3 oraz prywatnego lotu turystycznego na niską orbitę okołoziemską (misja Inspiration4).

Komentarze