Reklama

Komunikacja

ESA i SESAR Deployment Manager podpisali porozumienie o współpracy

Ilustracja: sesardeploymentmanager.eu
Ilustracja: sesardeploymentmanager.eu

W czwartek, 19 lipca, SESAR Deployment Manager (SDM) i Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) podpisali Porozumienie o Współpracy, określające początek kooperacji między obiema organizacjami w celu koordynacji wdrożenia systemów SESAR i Iris w Europie. Obie organizacje pragną położyć szczególny nacisk na wykorzystanie satelitów oraz programu Iris jako uzupełniającej technologii komunikacji pomiędzy systemami powietrze-ziemia.

Satelitarny system łączności Iris jest obecnie poddawany próbom lotniczym, które realizowane są zgodnie z harmonogramem prac. Pokazuje to, że ESA jest na dobrej drodze, aby system Iris mógł zacząć realizować pierwsze początkowe usługi już w 2020 r.

Podpisanie Porozumienia o Współpracy stanowi podstawę przyszłej efektywnej współpracy między SDM i ESA, ponieważ obie organizacje koordynują realizację ich zadań w zakresie wdrażania programu SESAR, którego celem jest opracowanie nowoczesnego europejskiego systemu zarządzania ruchem lotniczym, a także wspierającego go satelitarnego systemu komunikacji.

Zakresem wzajemnej współpracy między SDM a ESA objęte są kluczowe aspekty krótko-, średnio- i długoterminowego rozwoju strategii Jednolitej Europejskiej Przestrzeni Powietrznej. W związku z tym przyniesie ona wydatne korzyści dla europejskich obywateli, przemysłu i państw członkowskich UE w nadchodzących dziesięcioleciach.

To kolejna ważne Porozumienie o Współpracy, które SDM  zawiera w ramach trwającej strategii angażowania wszystkich kluczowych podmiotów, którzy powinni być zaangażowani w realizację programu SESAR, co powinno także zapewnić, że możemy terminowo przeprowadzić modernizację zarządzania ruchem lotniczym w Europie w wyznaczonych nam ramach czasowych. Jestem bardzo dumny z faktu podpisania porozumienia z ESA, co daje mocny sygnał, że organizacja ta pragnie zaangażować się w realizację strategii Jednolitej Europejskiej Przestrzeni Powietrznej i wspiera nasze działania w tym zakresie.

Nicolas Warinsko, General Manager SESAR Deployment Manager

Źródło: artes.esa.int

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!