Reklama

Komunikacja

Eutelsat schodzi na LEO

Źródło ilustracji: Eutelsat
Źródło ilustracji: Eutelsat

Operator telekomunikacyjny Eutelsat planuje umieszczenie niewielkiej konstelacji satelitów na niskiej orbicie okołoziemskiej. Urządzenia mają być dedykowane obsłudze tzw. internetu rzeczy – (Internet of Things – IoT).

Spółka Eutelsat dysponuje pokaźnym zestawem satelitów telekomunikacyjnych rozmieszczonych na orbicie geostacjonarnej. Urządzenia te realizują szeroki zakres usług w zakresie łączności, w tym m.in. zadania związane z transmisją sygnału telewizyjnego oraz przesyłem danych. 

Podczas niedawnej konferencji Paris Space Week szef firmy, Rodolphe Belmer, zapowiedział, że Eutelsat planuje rozszerzyć zakres swojej działalności na niskiej orbicie okołoziemskiej. Przedsiębiorstwo początkowo planuje utworzyć na LEO konstelację składającą się z około 10 satelitów telekomunikacyjnych. Urządzenia mają być spełniać cele związane z działaniem internetu rzeczy (IoT).

Już teraz dla Eutelsatu powstaje pierwszy niewielki satelita testowy, który trafi na niską orbitę okołoziemską. Zostanie najpewniej wystrzelony w drugiej połowie 2019 roku. Urządzenie będzie testować rozmaite uwarunkowania związane z zapewnianiem łączności z poziomu LEO, oraz badać zapotrzebowanie na usługi telekomunikacyjne świadczone z tego, istotnie niższego niż orbita geostacjonarna (GEO), pułapu kosmicznego. Próbna misja pierwszego satelity odbędzie się w ramach przedsięwzięcia nazwanego Eutelsat LEO for Objects: ELO.

Aktywizacja przedsiębiorstwa w obszarze satelitów na LEO ma zapewnić Eutelsatowi alternatywne źródło wpływów wobec tradycyjnych dla firmy przychodów czerpanych ze świadczenia usług telekomunikacyjnych za pośrednictwem infrastruktury umieszczonej na GEO. Satelity telekomunikacyjne na niskiej orbicie okołoziemskiej mają szansę na zapewnienie liczącej się alternatywy dla naziemnych sieci łączności zwłaszcza na tych obszarach, gdzie systemy tego typu są słabo rozbudowane lub zupełnie nieobecne.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!