Reklama

KOSMONAUTYKA

Ostatnie pożegnanie z pionierem spacerów kosmicznych

Aleksiej Leonow. Fot. Roskosmos [roscosmos.ru]
Aleksiej Leonow. Fot. Roskosmos [roscosmos.ru]

Na cmentarzu państwowym w Mytiszczach pod Moskwą spoczął jeden z najbardziej zasłużonych radzieckich kosmonautów, Aleksiej Leonow. Pogrzeb pierwszego człowieka, który wykonał spacer w otwartej przestrzeni kosmicznej, przeprowadzono w honorowej oprawie we wtorek 15 października. W ostatnim pożegnaniu kosmonauty uczestniczyły setki osób.

Leonow spoczął na Federalnym Cmentarzu Wojskowym w Mytiszczach, 4 km na północny wschód od Moskwy. Nekropolia ta powstała w 2013 roku jako panteon narodowy, poświęcony przywódcom Rosji, wybitnym wojskowym, weteranom wojen, a także bohaterom Związku Radzieckiego i Federacji Rosyjskiej.

Wśród uczestników uroczystości byli towarzysze i przyjaciele Leonowa, a także urzędnicy państwowi, m.in. minister obrony Rosji Siergiej Szojgu. Sławnego kosmonautę pożegnała m.in. Walentina Tierieszkowa - pierwsza kobieta będąca uczestniczką misji kosmicznej, obecnie parlamentarzystka rosyjska. Na uroczystości pożegnalnej pojawił się też amerykański astronauta Thomas Stafford, który w 1975 roku wraz z Leonowem brał udział we wspólnym locie statków kosmicznych Sojuz i Apollo. Amerykanin i Rosjanin wówczas się zaprzyjaźnili.  

Leonowa pożegnali również współcześni rosyjscy kosmonauci i Boris Wołynow - ostatni z tych, którzy w latach 60. należeli do pierwszej ekipy radzieckich kosmonautów, szkolonych wraz z Jurijem Gagarinem.

Uroczystości towarzyszyły wyjątkowe honory państwowe. Procesję żałobną prowadziła eskorta niosąca przy trumnie Leonowa rosyjską flagę państwową, jego portret i odznaczenia oraz wieńce. Przed złożeniem trumny do grobu żołnierze pochylili nad mogiłą rosyjską flagę państwową i oddali trzy salwy honorowe.

Leonow jest trzecim kosmonautą pochowanym w Mytiszczach. Wcześniej na tej nekropolii spoczął Wiktor Gorbatko, również należący do pierwszej w ZSRR grupy kosmonautów, a także Aleksiej Gubariew.

image
Fot. Roskosmos [roscosmos.ru]

 

Leonow zmarł 11 października w wieku 85 lat po długiej chorobie. W dniu, gdy podano wiadomość o jego zgonie, amerykańscy astronauci pracowali na zewnątrz Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Transmisję ich wyjścia w przestrzeń kosmiczną przerwano, by poinformować o śmierci rosyjskiego kosmonauty, a astronauci podczas transmisji złożyli kondolencje.

Aleksiej Leonow urodził się 30 maja 1934 roku we wsi Listwianka w obwodzie kemerowskim na Syberii. Ukończył uczelnie kształcące pilotów wojskowych. Następnie 18 marca 1965 roku podczas lotu statku kosmicznego Woschod 2 stał się pierwszym człowiekiem, który wyszedł w otwartą przestrzeń kosmiczną.

Po 10 latach, w 1975 roku, Leonow po raz drugi poleciał na orbitę i brał udział w połączeniu statków Apollo 18 (USA) i Sojuza 19 (ZSRR) podczas lotu w przestrzeni kosmicznej. W latach 1970-1991 Leonow był wiceszefem centrum szkolenia kosmonautów pod Moskwą. Był także doktorem nauk technicznych, autorem czterech wynalazków i kilkunastu prac naukowych. Po przejściu na emeryturę zasiadał w radach i ciałach konsultacyjnych banków. Należał także do rady rządzącej partii Jedna Rosja.

Opracowanie: PAP/Anna Wróbel

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!