Reklama

KOSMONAUTYKA

Pierwszy start SLS coraz bliżej. Gotowy ważny element rakiety

Elementy głównego stopnia rakiety SLS. Ilustracja: NASA
Elementy głównego stopnia rakiety SLS. Ilustracja: NASA

NASA od dłuższego czasu pracuje nad nową rakietą i statkiem przeznaczonymi do eksploracji kosmosu, w tym do podróży na Marsa. Pomysły i projekty dotyczące tak rakiety jak i statku zmieniały się wielokrotnie, jednak prace cały czas posuwają się do przodu. Na przełomie lipca i sierpnia br. na blogu amerykańskiej Agencji pojawił się wpis informujący, że zakończono prace nad jednym z elementów centralnego stopnia SLS.

Space Launch System (SLS), to projektowana od 2011 r. rakieta nośna, której zadaniem będzie przede wszystkim wynosić, projektowany również przez NASA załogowy statek Orion, i umożliwić ludziom eksplorację Księżyca, Marsa i innych miejsc w Układzie Słonecznym. W każdej konfiguracji SLS posiada główny stopień z czterema silnikami RS-25.

Według opublikowanej przez NASA informacji zakończono prace konstrukcyjne nad forward skirt. Jest to niewielka, ale jednocześnie istotna, część  65-metrowego, głównego stopnia rakiety SLS. Jest ona gotowa do integracji z resztą podzespołów, które wezmą udział w pierwszym testowym locie: Exploration Mission-1. Ostateczny montaż forward skirt został ukończony 24 lipca 2018 r. w zakładach NASA - Michoud Assembly Facility w Nowym Orleanie.

Ukończenie przedniej osłony ‘forward skirt’ głównego stopnia jest dla NASA znaczącym krokiem w stronę platformy startowej.

Deborah Bagdigian, odpowiedzialna za ‘forward skirt’ w Marshall Space Flight Center

Po zakończeniu prac przeprowadzono również testy gotowego modułu, których wynik był w pełni pozytywny.

Zadaniem tego elementu jest przede wszystkim łączenie pierwszego stopnia rakiety z resztą elementów, ale również zabezpieczenie komputera pokładowego, kamer oraz awioniki rakiety.

Pierwszy lot SLS planowany jest najwcześniej na czerwiec roku 2020. Będzie to misja, której zadaniem będzie miesięczny lot kapsuły Orion wokół Księżyca i powrót na Ziemię.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!