Reklama

Sondy

Amerykański lądownik zakończył historyczną misję

Autor. Intuitive Machines

Firma Intuitive Machines poinformowała, że misja lądownika księżycowego Nova-C, zwanego także Odyseuszem, oficjalnie dobiegła końca. Ostatnia próba wybudzenia sondy i nawiązania z nią łączności zakończyła się niepowodzeniem.

W lutym br. sonda Nova-C, należąca do firmy Intuitive Machines wylądowała na powierzchni Srebrnego Globu. Był to pierwszy od 1972 r. (Apollo 17) lądownik Stanów Zjednoczonych, któremu udało się bezpiecznie osiąść na Księżycu. Wylądował w pobliżu południowego bieguna naturalnego satelity Ziemi. To jedyny przypadek w historii, w którym tego typu misja została zrealizowana przez prywatną sondę.Historyczna misja o oznaczeniu IM-1 dobiegła jednak końca.

Reklama

Oficjalnie poinformowała o tym 23 marca br. firma Intuitive Machines. W komunikacie opisano, że po siedmiu dniach od lądowania sonda przestała działać w wyniku nadejścia księżycowej nocy. Odyseusz nie był zaprojektowany, aby przetrwać ekstremalnie trudne warunki podczas tego okresu, ale inżynierowie mieli nadzieję, że uda się go wybudzić, jak to było w przypadku japońskiego lądownika SLIM. Próby nawiązania łączności okazały się jednak nieskuteczne.

Przewidywaliśmy, że wystarczająca ilość światła słonecznego potencjalnie naładuje system zasilania lądownika i włączy jego radio. Kontrolerzy lotu zdecydowali, że ich prognozy były prawidłowe i system zasilania Odyseusza jednak nie wykona kolejnego połączenia. To potwierdza, że zgasł na zawsze po utrwaleniu swojego dziedzictwa w historii jako pierwszy komercyjny lądownik, który wylądował na Księżycu.” - przekazała firma Intuitive Machines.

Reklama

Lądownik Nova-C został wyniesiony w przestrzeń kosmiczną w czwartek, 15 lutego br. przy pomocy systemu nośnego Falcon 9. Zadaniem sondy było m.in. przetransportowanie ładunku dla klientów komercyjnych i NASA w ramach programu Commercial Lunar Payload Services (CLPS). Lądowanie na powierzchni Srebrnego Globu nie było od początku zbyt pewne. W pierwszej kolejności, kontrolerzy lotu próbowali odzyskać łączność z amerykańską sondą, co udało się po ok. 15 minutach. Ponadto odnotowano problemy z instrumentami nawigacyjnymi.

Autor. Intuitive Machines via X (dawniej Twitter)

Podczas późniejszej konferencji potwierdzono, że lądownik uległ wypadkowi w wyniku złamania jednej z nóg, co było spowodowane zbyt dużą prędkością opadania i wywarciem większego nacisku. Po wylądowaniu na Księżycu i wyłączeniu silnika, Odyseusz po prostu przechylił się na bok, lecz mimo to Tim Crain, dyrektor misji IM-1 potwierdził, że „Odyseusz znalazł swój nowy dom”.

Reklama

Nova-C jest pierwszym prywatnym lądownikiem, który osiadł na naturalnym satelicie Ziemi, ale w przeszłości podejmowano już tego typu inicjatywy. Przykładowo w 2023 r. japońska firma ispace wysłała lądownik , który jednak rozbił się o powierzchnię Srebrnego Globu. Pod koniec ubiegłego roku z kolei, podobną próbę podjęła firma Astrobotic z USA, jednak jej sonda doznała wycieku paliwa, a następnie spłonęła w atmosferze Ziemi. W 2019 r. o powierzchnię Księżyca rozbił się izraelski lądownik Beresheet, należący do organizacji non-profit SpaceIL.

Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!

Reklama

Komentarze

    Reklama