Reklama

Indie i Japonia wyruszą na Księżyc. Rząd dał zielone światło

Start rakiety GSLV Mk-III z misją Chandrayaan-2. Fot. ISRO [isro.gov.in]
Start rakiety GSLV Mk-III z misją Chandrayaan-2. Fot. ISRO [isro.gov.in]

Rząd w New Delhi zaakceptował plan misji Chandrayaan-5, której celem będzie ponowne wylądowanie na Księżycu. Decyzja potwierdza długoterminowe plany Indii w zakresie podboju przestrzeni kosmicznej i umocnienia pozycji na arenie międzynarodowej.

Zagraniczne media donoszą o zatwierdzeniu planu misji Chandrayaan-5 realizowanej we współpracy z japońską agencją kosmiczną JAXA pod kryptonimem LUPEX (Lunar Polar Exploration Mission). Szacuje się, że misja wystartuje w 2028 lub 2029 r., a jej celem jest lądowanie w okolicach południowego bieguna Księżyca, gdzie jak wskazują naukowcy, mogą znajdować się złoża lodu wodnego w stale zacienionych kraterach.

Reklama

Szczegóły misji LUPEX

Projekt jest realizowany przez japońską agencję kosmiczną - JAXA we współpracy z Indyjską Organizacją Badań Kosmicznych (ISRO). Pierwsza jest odpowiedzialna za budowę łazika, którego masa wyniesie około 350 kg. Ten z kolei zostanie przetransportowany przez lądownik zaprojektowany przez inżynierów ISRO. Misja zostanie wyniesiona na szczycie japońskiej rakiety H3.

Oprócz instrumentów naukowych z Japonii i Indii, sondy będą transportować technologię Europejskiej Agencji Kosmicznej oraz NASA. Ponadto łazik będzie wyposażony w wiertło do przebicia się przez powierzchnię i urządzenie do pobierania próbek. Ważnym instrumentem będzie również system pozwalający na analizę materiału badawczego.

Reklama

Japonia i Indie to doskonali partnerzy do realizacji misji księżycowej, którzy mają doświadczenie w lądowaniu na naturalnym satelicie Ziemie. Indie dokonały tego w 2023 r. w ramach misji Chandrayaan-3 przy pomocy sondy Vikram z łazikiem Pragyan na pokładzie.

JAXA natomiast przeprowadziła misję SLIM (Smart Lander for Investigating Moon), w której mały lądownik przyziemił na Srebrnym Globie. Na wyróżnienie zasługuje fakt, że sonda przetrwała aż trzy noce księżycowe, podczas których temperatura sięgała -130°C. Pierwotnie inżynierowie zakładali, że urządzenie nie wytrzyma nawet jednej nocy.

Indie pracują nad misją Chandrayaan-4

W ramach misji Chandrayaan-4 (2027 r.) Indie planują pójść o krok dalej niż podczas Chandrayaan-3 - sprowadzić próbki badawcze z Księżyca na Ziemię. Po zebraniu materiału do segmentu wznoszącego, zadokuje on na orbicie Srebrnego Globu z kapsułą powrotną.

    Reklama

    Misja zostanie zrealizowana przy pomocy 2 rakiet nośnych LVM3, z których jedna wyniesie na orbitę Srebrnego Globu lądownik i moduł wznoszący. Drugi system nośny natomiast, zabierze ze sobą moduł napędowy, powrotny oraz transferowy (aby przenieść próbki z lądownika do modułu powrotnego).

    Udane lądowanie oraz sprowadzenie materiału badawczego to jeden z wielu etapów przygotowawczych do pierwszego w historii tego państwa załogowego lądowania na Księżycu. W tym przypadku Indie celują w 2040 r.

    Reklama

    Komentarze

      Reklama